„Po obci bude instalováno asi deset informačních hlásičů umístěných na veřejných místech. V lokalitách, kde je horší slyšitelnost, dostanou lidé přijímače do svého obydlí," osvětlil Antonín Novotný, starosta Podbřezí.

Ještě doplnil, že systém bude napojen na své vlastní monitorování povodňového rizika. To bude spočívat ve srážkoměru umístěném u budovy obecního úřadu a senzoru v korytě řeky. Krom toho bude systém pracovat i s údaji z jiných měřících stanic v Orlických horách a od krizových orgánů.

Jakmile bude mít obec peníze potvrzené, práce v terénu mohou začít. Dodavatele protipovodňové ochrany už totiž určilo výběrové řízení.

„Vybírali jsme ze tří nabídek a vítězná firma nám vše dodá za 1,5 milionu korun," řekl dále Antonín Novotný s tím, že dotace by měla pokrýt plných 90 procent z této částky. Zbylý podíl uhradí obec.

Je plně nezávislý

„Ročně podpoříme okolo 60 takovýchto projektů. Jejich hlavní výhodou je včasné a cílené varování před povodní, průběžná aktualizace sdělovaných informací a zejména nezávislost na běžných zdrojích elektrické energie i signálu mobilních operátorů, protože systém musí být napojen na jednotný systém varování a vyrozumění Hasičského záchranného sboru," vysvětlila Jarmila Krebsová, mluvčí Státního fondu životního prostředí, který dotaci poskytuje.

A proč se obec rozhodla přejít na tento systém? „Rozesílání zpráv na mobil naráželo na problematiku ochrany osobních údajů, proto jsme se rozhodli jej opustit. Včasné varování je ale nezbytné, protože i za dvě hodiny se dá udělat hrozně moc. Hlavně pro záchranu životů," uzavřel starosta.