Letos oslavíte v Hradci své třetí Vánoce. Jak vzpomínáte na ty úplně první v cizí zemi?
Marie: Vzpomínám si, že mě překvapilo, jak se trávení Vánoc v Česku a na Ukrajině liší. Přišlo mi, že je venku hrozně prázdno, nikde nebyli lidé. U nás je to naopak, chodí hodně návštěvy, nejen rodina, ale navštěvují se i sousedé. Je zvykem se o radost z narození Ježíška podělit se všemi, nikdo se v tento čas nesmí cítit sám.
Solomiya: U nás na Vánoce koledují skupinky, které reprezentují betlémské postavy jako tři králové, pastýři a andělé, kteří s sebou nosí jesličky s Ježíškem, doprovází je čerti, vojáci. Vypadá to trošku jako divadlo. Chodí od bytu k bytu a zpívají koledy.

Je naopak v něčem české a ukrajinské pojetí Vánoc stejné?
Marie: Stejné je to v tom, že oba národy prožívají svátky hodně rodinně. V Česku ale většinou lidé zůstávají doma, kdežto na Ukrajině vyráží blízcí společně ven, pozdravit a popřát sousedům, navštívit příbuzné. Pod okny jim zpívají koledy.

Jak potom na Ukrajině probíhá samotný Štědrý den?
Maria: Začíná večeří, v momentě, kdy se na obloze rozsvítí první hvězda.
Solomiya: Potom nejstarší člen rodiny u stolu zapálí svíčku, pomodlíme se a postupně jíme sváteční tabuli složenou z 12 chodů. Je tradicí z každého jídla aspoň trochu ochutnat.
Marie: Jsou to všechno postní jídla, přitom tím prvním a hlavním je tak zvaná kuťa. Jde o pokrm ze speciálně připravené pšenice, mletého a povařeného máku, medu, rozinek a oříšků. Je to docela sladké, ale protože je to jen jednou za rok, všichni se těší. Po večeři si pustíme koledy a začneme zpívat, pak až do půlnoci odpočíváme, užíváme si rodinné pohody, pozdravíme sousedy. Před půlnocí pak každý, kdo může, jde na půlnoční.

A co dárky pod stromečkem?
Marie: To na Ukrajině neznáme. Dárky nosí Mikuláš v noci z 18. na 19. prosince. Dětem je, myslím, trochu líto, že je nedostávají jako ostatní děti tady 24. pod stromeček, a tak to letos asi trochu změníme (smích). Mikuláše samozřejmě oslavíme klasicky, jak jsme zvyklí 19. prosince, ale pod stromečkem se nějaké dárky objeví i na Štědrý večer, aby to dětem nebylo líto a také z úcty k zemi, která se nám stala druhým domovem.
Solomiya: Stromeček se navíc na Ukrajině strojí až na Tři krále, takže nám dárky nechává Mikuláš u postele.
Marie: Výjimkou jsou náměstí a školy, kde stromeček strojí dopředu, jako symbol vánočního veselí. Děti u nich zpívají písničky o Mikuláši a říkají básničky. Ale i tuhle tradici zřejmě letos upravíme a ustrojíme ho už na Štědrý den.

Děti na Ukrajině tedy dostanou 19. prosince dárky od Mikuláše jako u nás od Ježíška?
Marie: Dostanou jako tady čokolády, bonbony, ovoce a k tomu i nějaké větší dárky jako k Vánocům. Mají to při jednom.
Solomiya: Loni jsem řekla, že se nechám překvapit a nakonec jsem od Mikuláše dostala puzzle – 2 tisíce dílků. Měli jsme to pak půlroku rozložené na zemi a celá rodina skládala. Pro letošek jsem to změnila a radši napsala, co přesně si přeji. (smích).

Co typicky české vánoční tradice, líbí se vám nějaká?
Marie: Oblíbili jsme si na Štědrý večer večeřet kapra a bramborový salát. První rok jsme to dodržovali „po našem", další roky jsme to vyzkoušeli na český způsob a tak nám to vyhovuje. Je to i tím, že zbytek rodiny je na Ukrajině, a tak se stejně všichni nesejdeme u jednoho stolu.