Být zvoníkem v kostele sv. Marka ve Stěžerech nebyla v minulosti žádná výhra. O zvony jej totiž připravily dvě světové války. „Když vypukla první světová válka, vojenský erár zabavoval barevné kovy pro válečné účely,“ dává nahlédnout do historie Oldřich Miška z Kruhu přátel umění evangelisty svatého Marka (KPU). Na konci srpna roku 1916 tak ze stěžerského kostela zmizely dva z pěti zdejších zvonů, které zrekvírovala rakouská armáda. Pro další dva si armáda přišla v dubnu o dva roky později. „Ve věži zůstal jediný zvon, ten z roku 1409 a to díky úřednímu nařízení, které nedovolovalo ničit historicky cenné zvony,“ dodává Oldřich Miška s tím, že po válce, v roce 1922, nechala farnost ulít nové dva zvony. Ani ty však neunikly válečné mašinérii a 27. března 1942 si pro ně přišel wehrmacht. Když zbraně utichly, trvalo dalších 75 let, než se „válečné“ zvony opět vrátily do stěžerské báně. Jejich návrat se však začal rýsovat ještě o dvě dekády dříve. „Myšlenka znovu osadit věž kostela ztracenými zvony přišla již těsně po revoluci v roce 1989,“ říká starostka Stěžer Dagmar Smetiprachová s dodatkem, že jejich výroba přišla na statisíce korun a obci s úhradou pomohlo i KPU, které v kostele pořádalo každoroční Svatováclavské koncerty. Právě z výtěžku koncertů a s přispěním obce, mohl zvonař Michal Votruba z Myslkovic ulít v loňském roce dva zvony – sv. Václava a sv. Ludmilu.

„Sv. Václav je přesnou replikou zvonu, který byl z kostela odvezen za druhé světové války,“ říká starostka Stěžer s dodatkem, že velkou zásluhu na této připomínce historie má právě Oldřich Miška, který na jeho kopii narazil při návštěvě hradeckého muzea. „Byla tam výstava zvonů. Mezi nimi i replika toho našeho. Tehdy jsem si řekl, že kdyby se dělal zvon nový, bylo by dobré udělat otisk jeho výzdob a přenést je později na nový zvon,“ dodává Oldřich Miška.

Replika druhého zvonu se však nedochovala. „Za obec jsme tak nechali udělat zcela nový, který jsme s hrdostí osadily naším znakem, který máme od roku 2012,“ dodává starostka, která doufá, že oba zvony, které do výšin zdejšího kostela vysadil minulý týden jeřáb, už žádná válka Stěžerům nevezme.