Misi však netvořili jen Američané, ale do Velichovek se přes Hradec Králové s nimi vydal i zmocněnec říšského prezidenta Karla Dönitze Wilhelm Mayer-Detring. Konvoj do Velichovek dorazil 8. května ráno. Po krátkém jednání, které trvalo asi do 11 hodin, se kolona vydala zpět do Plzně.

„Pro ukončení války měla tato mise zásadní význam. Američtí vojáci společně s německým parlamentářem přesvědčili velení armády Střed, aby vojáci složili zbraně a nepokračovali dál v bojích. Ty by znamenaly další dny války a s nimi stovky životů vojáků německé i rudé armády,“ popsal dějinný význam jeden z organizátorů pondělní vzpomínkové akce, která opět přivede Američany do východních Čech, Radek Syka s tím, že americká armáda dorazí z Prahy do Hradce v 15 hodin na Eliščino nábřeží. O hodinu později budou vojáci pokračovat směr Jaroměř.

K vidění budou jak legendární jeepy, sanitky Dodge, obrněné vozy M8, štábní limuzíny i unikátní civilní rozhlasový vůz. Složení kolony bud přesně takové, jaké bylo v roce 1945. Do Velichovek dorazí kolona v pondělí večer. Druhý den odpoledne pak vyrazí Američané z Velichovek do Smiřice a následně zpět do Plzně.