S ohledem na kopcovitý terén bývalých Sudet jsme navrhli směrovat své aktivity do oblasti rozhleden a vyhlídkových míst, což je silné téma jak pro polskou, tak pro českou veřejnost," objasnil Jaroslav Štefek, sekretář Euroregionu Glacensis.

Od psaní příručky ke kopání základů

Že je zájem  turistů o tato místa velký se mohl euroregion přesvědčit už před několika lety, kdy rozhledny a vyhlídky zmapoval a vydal o nich publikaci, která šla „na dračku".

S prvními stavebními pracemi by se mělo začít na jaře a všech sedm nových rozhleden a dvě opravené by měly být hotovy do konce roku 2014.

Zatraktivní především oblast Krkonoš, Trutnovsko, Náchodsko nebo Broumovsko. Na polské straně pak půjde o lokality Nowa Ruda, Radków a Kudowa Zdrój. „Uvidíme, jak to bude vypadat. Nápad je to rozhodně zajímavý. Pro turisty by se staly hory hned o kus zajímavějším místem i v létě. Osobně si umím představit cyklistický výlet se zastávkou na nějaké pěkné vyhlídce," hodnotí plán euroregionu nadšený cyklista Radek Ficenec.

Nejvýše položenou rozhlednou bude Maxovka ve východních Krkonoších. Vybuduje ji Správa Krkonošského národního parku. Otevřena bude po celý rok a turisté se k ní dostanou pěšky.

Dalším zajímavým místem s dlouhou historií se stane rozhledna ve městě  Nowa Ruda. Ta již sice stojí, avšak její stav je téměř havarijní. Dostane tak zcela novou podobu a inovace se dočká i interiér.

Všechny rozhledny budou navíc propojeny a vytvoří naučnou stezku. U každé se návštěvník z tabule dozví historii místa a zajímavosti a také zde nalezne speciální kód.  Právě tyto kódy jsou tím, co nabídne malým i velkým turistům možnost soutěžit.

Ti, kteří se zapojí do akce Putování po rozhlednách, budou muset totiž z těch devíti kódů minimálně pět vyplnit a z toho dva musejí pocházet z míst na polské straně.

Tím vše dostane zase o něco zajímavější rozměr.

Rozhledny přijdou na více než 43 milionů korun. „Podařilo se nám zajistit významné prostředky z oblasti cestovního ruchu programu přeshraniční spolupráce ČR – Polsko ," uvedl Jaroslav Štefek.

Obce a další partneři dají 5,6 milionu korun.