„Ten je již patnáct let v nevyhovujících prostorách po povodni z roku 1998. Tím, že budou takzvaně dva v jednom, bude budova prakticky využitelná a také zaplatíme méně za provozní režie," vysvětlil Zdeněk Krafka, starosta Pohoří.


Nyní se připravuje výběrové řízení. Podle všeho by se s pracemi mělo začít ještě letos, ale konkrétnější termín je zatím ve hvězdách. „Nejprve jsme chtěli dělat jenom zázemí pro hasiče, což jsme spočítali na dva miliony korun. Nakonec se ale náklady vyšplhají zhruba na deset milionů. Spíše se ale budeme orientovat podle ceny, která vyjde z výběrového řízení. Ta tabulková je hrozně vysoká," říká starosta.


Obec zatím shání peníze, protože se jedná o dost velkou částku. Ovšem nikdo prý hasiče podpořit nechce. „Každý akorát mluví o tom, jak všude pomáhají a všechno zachraňují, ale nikdo nám na hasičárnu přispět nechce. Zkoušíme i dotace, ale zatím žádná nedopadla. Chceme začít alespoň z vlastních zdrojů a uvidíme, kam až se dostaneme. Ale mrzí mě to, protože hasiči jsou jednou ze záchranných integrovaných složek. Ještě asi zkusíme ministerstvo vnitra, jestli by nám tam s něčím neporadili," doufá Zdeněk Krafka.


Podle něho jsou hasiči totiž jedinou složkou, která obci pomáhá při povodních, protože protipovodňová ochrana selhala. Nová zbrojnice vyroste na místě té staré, která je staticky nevyhovující, a proto se musí zbourat.