Čistokrevný vraník Monty  si již zvyká na nové prostředí  a chystá se na policejní výcvik.  Městská policie jeho nákupem zahájila postupné omlazování koní jízdního oddílu. „Má za sebou základní výcvik, s kterým se u koní začíná ve třech letech. V nejbližší době začneme s policejním výcvikem," řekl ředitel pardubické městské policie Petr Kvaš.

Na koně, který slouží v jízdní policii, jsou kladeny zvláštní nároky. Musí být inteligentní, klidný a dobře ovladatelný.  Jeho výcvik je zaměřen mimo jiné i na to, aby se kůň nebál pouličního ruchu, zvládal pohyb v davu a podobně. „Hřebce jsme zakoupili za 150 tisíc korun, čili o 30 tisíc dráž, než jsme plánovali. Nicméně nákup neměl dopad do rozpočtu města. Koně jsme pořídili z prodeje dvou jeho předchůdců a z úspor na provozních nákladech jízdního oddílu," vysvětlil ředitel Kvaš.

V případě potřeby může pardubická městská policie navíc využít dohody s Národním hřebčínem v Kladrubech nad Labem a dalšího koně si zapůjčit.

„Toho využijeme zřejmě hned při Velké pardubické. Máme tři vraníky, ale myslím si, že koně by měl na dráhu uvádět bílý kůň, který je symbolem našeho města," dodal ředitel.