Konec dýmu a pasivnímu kouření dalo zelenou vedení královéhradecké fakultní nemocnice (FNHK).  Od nového roku chce zdravotnické zařízení postupně omezit kuřáky a zakázat kouření v celém svém areálu.

Dopřát si cigaretu ale budou moci zaměstnanci, návštěvníci nebo pacienti na osmi vyhrazených místech. Tam bude k dispozici pouze sloup jako popelník, na kterém budou obrázky s následky kouření i informacemi o pomoci ke zbavení se závislosti.

„Od první ledna se během čtyř měsíců pokusíme realizovat kroky, abychom se stali nekuřáckou nemocnicí.  Upravíme řád pro zaměstnance i pacienty. Vyškolíme část personálu, aby byla schopna pomoci při odvykání," vysvětlil Vratislav Sedlák, zástupce  přednosty Plicní kliniky FNHK.

Od května pak bude nemocnice hlídat striktní dodržování zákazu. Pro své zaměstnance připravila několik motivačních  benefitů jako například levnější protikuřácké léky, finanční podporu některých zdravotních pojišťoven nebo přednost při objednání do centra závislosti. Na návštěvníky a pacienty může zařízení apelovat pouze morálně

Kouření stojí také za chronickou obstrukční plicní nemocí (CHOPN). TA může být až smrtelná a jen vloni v důsledku nemoci zemřelo v České republice 3500 lidí. Diagnostika je přitom jednoduchá a rychlá. Spirometrické vyšetření ve středu dovezli lékaři k lidem až na Baťkovo náměstí v Hradci Králové. „Pokud jsme zjistili, že je něco v nepořádku, poslali jsme pacienty podle jejich bydliště k příslušnému plicnímu lékaři. V případě vážných problému bychom si dotyčné převzali přímo na naší kliniku," vysvětlil Vladimír Koblížek, zástupce přednosty Plicní kliniky FNHK.

Zhruba čtvrtina pacientů měla na plicích nález. „Jsem zdravá, ale je mi sedmdesát let, tak potřebuji vědět, jak na tom jsem," svěřila se po vyšetření Anna Martínková.