Ta letošní přinesla oproti minulým ročníkům významnou novinku. „Vyšli jsme vstříc lidem, kteří si svoji zahrádku pěstují na balkóně nebo jen na okně. Letos tak má soutěž dvě kategorie. Tou první jsou tradičně zahrady a zahrádky, druhou jsou truhlíky," upozorňuje na čerstvou novinku Dagmar Honsnejmanová.

Účastníci novinku využili, do soutěže se přihlásilo třicet truhlíků či podobných „nádob" plných zářivých či něžně pastelových květů.

V Mokrém už mají pravidla nastavena několik let. V létě obchází pořadatelé vesničku a všechnu tu barevnou nabídku fotografují. Jenže ne všude se jejich oko dostane, a tak spoléhají i na samotné Mokeráky. A opravdu to funguje, mnozí se už na soutěž každoročně těší a sami dodávají fotografie svých květinových radostí.

Samotná soutěž pak probíhá hlasováním na webových stránkách obce, a vybrat ze soutěžních zahrad či truhlíků pouze jednoho favorita, to vůbec není snadné.

Rovněž se může hlasovat přímo v knihovně v Mokrém pomocí hlasovacích lístků (ty jsou slosovatelné, jeden šťastlivec prý dostane malý dárek). Zahrada a truhlík, které získají nejvíc hlasů, mají cenu veřejnosti. Kromě toho však ještě vybírá odborník. I ten je už několik let stejný, kdo jiný než Jaroslav Černý z pověstného zeleného ráje v Opočně.

V Mokrém si však váží hlasu odborníka stejně jako hlasů veřejnosti. „Naše stránky vás na chvíli vrátí do rozkvetlého léta. A protože každý máme jiné oči, bude i hlasování určitě různé. Možná některá květina čeká právě na váš hlas, hlasuje se zhruba do poloviny listopadu," zvou do virtuálního světa barev pořadatelé. Návštěva stojí za to, je zde totiž k vidění nejen letošní soutěž, ale i zahrady z let minulých.  

DANA MARKOVÁ