Papírový betlém se zrodil v ateliéru a v Dětenicích u chalupy čp. 24., byl rozpohybován a ozvučen. Vystaven byl v modlitebně Církve československé husitské, kde ho potkává smutný osud. Je rozdělen na dvě části, z nichž jedna končí na hromadě uhlí. Odsud byly segmenty v roce 1998 zachráněny a rodinou byla započata cesta k jeho obnově. Do opravy konstrukce se vložil Vojtěch Jonáš, ve stejném roce započala záchrana figur studentkou restaurátorské školy Klárou Řezáčovou. Betlém by měl znovu ožít v příštím roce, k dokončení je ale potřeba zhruba 420 tisíc korun. „Sledujte stránky www.detenickybetlem.cz a připojte se prosím k veřejné sbírce organizované ve spolupráci s obcí. Dar na obnovu můžete poslat na 94-1163237349/0800 ČS nebo sbírkový účet spolku Dětenický Betlém, z.s. 3011196962 / 2010 Fio Banka,“ oslovuje veřejnost Jan Volák, pravnuk Vincence Novotného.

Ze seniorů se v předvánoční čas stávají Ježíškova vnoučata

Broumov - Splnit vánoční přání osamělým lidem v domovech pro seniory mohou ti, kteří se zapojí do projektu „Ježíškova vnoučata“. V předvánoční čas vyslovili svá mnohdy obyčejná přání i senioři z broumovského domova. Někteří si přáli dárek, jiní zážitek. „Překvapením pro nás bylo, když jsme jeden den přání zveřejnili a druhý den byla od dárců všechna rozebrána,“ říká ředitelka Centra sociálních služeb Naděje Broumov Eva Kašparová. „Jsou to nádherné chvíle, když přijde velký balík z druhého konce republiky a v něm krásné přání, spousta dobrot, nádherný šperk, křížovka, bačkory, terapeutické zvířátko…“ Jak dále prozrazuje, tak nejprve je v očích obdarovaných vidět nejistota, která vzápětí přechází v krásné okamžiky spojené i se slzičkami štěstí. „Máme tu možnost to prožít s našimi klienty, a proto posíláme nespočet díků všem těm, kteří vzpomenou na osamělé lidi v domovech seniorů,“ vzkazuje dobrosrdečným dárcům Eva Kašparová.

Muzeum motorek? Už má svůj web

Hořice - Vedení města Hořice plánuje v odkoupeném místním zámku vybudovat Museum Czech road racingu aneb slavných motocyklů a přírodních okruhů. Radnice chce využít historickou budovu pro prezentaci jedné z důležitých tradic města. „Tato myšlena pomalu zraje a je potřeba ji posunout dál. Proto jsme nyní vytvořili jednoduché stránky, které budeme průběžně doplňovat,“ vysvětluje místostarosta města Martin Pour. Pokud máte zájem sledovat průběh realizace projektu, nebo jste příznivci současného motorismu i jeho historie, budou webové stránky www.museumcrr.cz, do jejichž tvorby se zapojila řada hořických nadšenců, zdrojem zajímavých informací i fotogalerií.

Zvonky hrají vánoční písně

Náchod - Náchodská zvonkohra na Karlově náměstí, která získala český rekord v nejpočetnějším řetězovém zvonění, se převlékla do vánočního hávu a kolemjdoucí si tak mohou vychutnávat adventní čas za zvuku vánočních koled a dalších písní. Během dne zazní například Rolničky, Já malý přicházím koledovat, Náchodský zámeček, Jak jsi krásné neviňátko, Nesem vám noviny, Slyšte, slyšte, pastuškové či Štědrej večer nastal. Zvonkohra ve tvaru vstupní brány do města s modelem zámku umí odbíjet čas i zahrát různé melodie, písně a dokonce i hymnu. Autorem návrhu, konstrukce i designu je Luděk Bernard z Rokytnice v Orlických horách. Zvonky vyrobili Jan Šeda z Deštného v Orlických horách se synem Honzou.

Obyvatelé domova si mohou denně přečíst zpravodajství

Náchodsko - Energetická společnost innogy zaplatila předplatné regionálních Deníků na Náchodsku v rámci projektu Deník pro seniory celkem osmi domovům pro seniory. „Pro seniory je určitě velice důležité zůstat v kontaktu se svým regionem a nadále získávat aktuální informace o dění ve svém blízkém okolí. Rádi jsme proto podpořili projekt, který tuto věc, alespoň ve vybraných zařízeních pro seniory, umožnil,“ řekl regionální mluvčí innogy Luboš Falhaur. „Diskuse nad jednotlivými tématy, samotné sdílení jednotlivých výtisků mezi obyvateli, a s tím související jejich vzájemné navštěvování, je další přidanou hodnotou celé myšlenky zajištění předplatného. Jsme velice rádi za kladné hodnocení celého projektu vedoucími jednotlivých zařízení i samotnými seniory,“ dodává Luboš Falhaur. Jedním z obdarovaných zařízení je i Domov důchodců v Polici na Metují. Na snímku je s darovacím certifikátem předplatného paní ředitelka Jana Šrámková.