Uživatelé sociálních sítí se po úterním zveřejnění závažných informací, získaných od policie, pustili okamžitě do spekulací. Ty zaplavily různé facebookové profily a v mnoha případech připomínají skoro kriminální seriál. Objevily se například informace, že útočník už ublížil dalším obětem, přičemž ve středu ráno někteří informátoři došli spekulativně už k číslu sedm. Na síť dorazily i zvěsti, že u stadionu se v úterý odpoledne střílelo. „Nic takového není pravda. Policie intenzivně na případech pracuje a k žádnému dalšímu napadení nedošlo," uvedl pro Deník Udo Ertner z trutnovského obvodního oddělení Policie ČR.

Zároveň upozornil, že policisté pracují s verzí, podle níž čtyři útoky mezi sebou nesouvisejí a dopustili se jich různí pachatelé. „Probíhají vyšetřování, nic konkrétního oznámit nemůžeme, ale veřejnost chceme uklidnit. Ve spolupráci s trutnovskými strážníky posilujeme dále hlídky v ulicích," dodal Ertner.

Jednání starosty s PČR

Bodnutá žena je mimo ohrožení života!

K emotivně vypjaté situaci se ve středu ráno pro Deník vyjádřili zástupci Policie ČR, Městské policie i starosta Trutnova Ivan Adamec. „Myslím, že se občané Trutnova nemusejí obávat. Orgány činné v trestním řízení pracují, jak mají. Je to samozřejmě nepříjemná záležitost. Podle mne však spolu události, ke kterým došlo, nesouvisejí a staly se nezávisle na sobě," řekl starosta Adamec. „Páteční noc byla celkově dost vypjatá, byl úplněk měsíce a navíc zatmění. Vždy to na lidi působí, strážníci s tím mají zkušenost. A různých potyček v tu noc bylo více," upozornil na přírodní úkaz trutnovský starosta.

ÚTOČNÍKY HLEDAJÍ

Za nejzávažnější ze všech čtyř víkendových ataků policisté označili útok na mladou, dvaadvacetiletou ženu. Tu pachatel bodl nožem do zad v pátek kolem 22. hodiny nedaleko cvičiště kynologického spolku. „Žena se pohybovala na stezce pro pěší a cyklisty, která vede podél řeky Úpy směrem k sídlišti Zelená louka. Útočník jí nožem probodl plíci a ujel," připomněla mluvčí Šárka Pižlová. Podle informací, které Deník získal, je žena v péči lékařů a mimo ohrožení života. Veřejnosti vadí, že policejní zpráva o tomto brutálním napadení i dalších útocích, které se staly poté, byla zveřejněna až v úterý.

Také ČTĚTE: Policisté vyšetřují napadení v různých částech města

„To, co k tomu zveřejnit můžeme, v médiích na základě naší tiskové zprávy vyšlo. Vydali jsme ji po víkendu v momentě, kdy jsme měli zpracované všechny potřebné informace. Pokud by došlo k nějakým dalším souvisejícím událostem, veřejnost budeme ihned informovat. Stejně tak zveřejníme i informace o odhalení a dopadení pachatele či pachatelů," ubezpečil Udo Ertner. Nejen veřejné facebookové profily a profily médií, ale také profil Městské policie v Trutnově se zaplnil řadou reakcí, neboť strážníci na podnět státní policie vyzvali veřejnost ke spolupráci. „Sociální sítě jsou důležitý fenomén, který nelze přehlížet. Na nepravdivé zprávy, které tam lidé dávají, reagujeme hned. Na druhou stranu jsou však důležité i různé podněty, s kterými policie nyní při vyšetřování pracuje," řekl Deníku ředitel Městské policie Trutnov Radek Svoboda.

„Strážníci v koordinaci se státní policií zajišťují bezpečnost obyvatel, posílené hlídky procházejí potenciálně nebezpečná místa. Na všech případech policisté intenzivně pracují, městská policie pomáhá. Poskytli jsme například velké množství kamerových záznamů k vyhodnocení," dodal Radek Svoboda.

Připomeňme ještě sled událostí. Po zmíněném pátečním napadení mladé ženy se druhý případ stal v sobotu před jednou hodinou ranní v Křižíkově ulici, a to v parku pod bývalou jazykovou školou Labyrint.

Tam neznámý pachatel po předešlé slovní a následně i fyzické potyčce napadl muže, kterému způsobil řezné poranění.

K třetímu napadení došlo o několik minut později v Horské ulici u obchodního domu Máj. Tam neznámý útočník napadl po slovní rozepři mladíka, kterého udeřil pěstí do obličeje.

Poslední případ se odehrál krátce po půlnoci na neděli v Horním Starém Městě proti železniční zastávce u budovy ČEZ. Pachatel napadl třiačtyřicetiletého muže, kterému způsobil řeznou ránu v horní polovině těla a několik povrchových zranění.

SPEKULACE NEPOMOHOU

Veřejnost dále například spekuluje, že útočníkem byl člověk, který z Trutnova nepochází. „Nic takového nemůžeme potvrdit, ani to, zda šlo o jednoho či více pachatelů," konstatovali policisté. Řekli, že prověřují řadu svědeckých výpovědí a děkují občanům města za spolupráci.