Moravská Třebová – Pokud v těchto dnech lidé v okolí letiště u Starého Města u M. Třebové zaznamenali výrazný nárůst hluku ze vzduchu, mělo by je zajímat, že to není žádná přehlídka, ale že se do regionu sjela evropská špička letecké akrobacie. Do České republiky se po šesti letech vrací mistrovství Evropy v akrobatickém létání. Každoročního vrcholu evropské letecké sezony se účastní přes 50 pilotů z evropských i mimoevropských zemí.
V loňském roce se konal šampionát ve Francii, kde je letecká akrobacie na vrcholu popularity a slavnostního zahájení se zúčastnilo přes 100.000 lidí. V letecké akrobacii se Česká republika dlouhodobě řadí mezi absolutní světovou špičku, i to je důvod proč zdejší Aeroklub získal privilegium pořádat jubilejní 20. Mistrovství Evropy v akrobacii. „Jde nejen o velkou poctu české reprezentaci, která pravidelně sbírá úspěchy na světové scéně, ale stejně tak i o ocenění špičkových českých rozhodčích, funkcionářů a kvality leteckých soutěží v Čechách i na Moravě," uvedl Vladimír Machula, prezident Aeroklubu ČR.
Program mistrovství Evropy je rozložen do dvou týdnů. Od 15. srpna probíhají oficiální tréninky, jež vrcholí právě dnes. Od soboty už piloti změří síly naostro. Celý následující týden bude na nebi probíhat boj leteckých speciálů a mezi favority patří i Marek Hyka s Martinem Šonkou. Finálový den je na programu 27. srpna, kdy jsou finálové lety, freestyle, závěrečný ceremoniál, koncerty i párty pro piloty, návštěvníky a fanoušky.
Jedním z nosných pilířů akce jsou moderátoři. Tady organizátoři vsadili na tutovku, protože z letecké série Red Bull Air Race osvědčený Jiří Hölzel se komentování tohoto sportu věnuje již deset let. Sám ví, jaké to je sedět v kokpitu letadla a absolvovat akrobatický let. „V akrobatickém speciálu jsem letěl zatím dvakrát. Vyjádření mých zážitků z těchto dvou desetiminutových motanic je následující: modrá (nebe), zelená (pole), modrá, zelená, modrá, zelená… a pak si pamatuji, že jsme přistáli. Endorfiny a adrenalin jsem mohl potom rozdávat na potkání ještě zhruba týden a pořád mi zbývalo ještě dost pro sebe. Naposledy mě do kokpitu uvázal Martin Šonka. Armádní pilot a také účastník zatím poslední série Red Bull Air Race. Když jsem vypadl z jeho mixéru značky SU 29, byl jsem unavený jako kdybych těch deset minut letadlo tlačil," prozradil své zážitky.
Závodní lety jsou v době 9 – 13 hodin a od 14 hodin do západu slunce. Pokud chcete vidět nejlepší piloty v akci, s návštěvou neotálejte.

Největší favorité akrobatického nebe

Alexandre ORLOWSKI (Francie). Úřadující mistr světa z posledního šampionátu z roku 2015 ve francouzském Chateauroux. Kapitán Orlowski působí jako pilot u francouzského letectva, kde létá na stroji Extra 330SC. O jeho přípravě a podpoře se může ostatním pilotům jen zdát.
Michail MAMISTOV (Rusko). Absolutní světová špička. Má má za sebou 33 let v kokpitu letadla. Ruský tým jezdí do Moravské Třebové pravidelně trénovat každý rok, takže dráhu a okolí dobře zná. „Letecké podmínky jsou zde ideální od dubna do září a letiště nabízí výborné zázemí na přípravu. Dráha a její údržba jsou skvělé." Michail a jeho týmoví kolegové se hodně soustředí na „Neznámý program", který je pro ně největší výzvou a nejzajímavější částí programu. Ruský tým přijede v počtu devíti pilotů, z čehož jsou tři ženy. „Trénujeme spolu a dělíme se o naše zkušenosti, to posouvá dopředu úroveň týmu. Je to hlavní událost celé sezony a čekáme na ní celý rok. Očekáváme zajímavé lety a těšíme se na výkony všech pilotů," uvedl Mamistov.
Světlana KAPANINOVÁ (Rusko). Populární pilotka a asi nejslavnější žena za kniplem akrobatického speciálu všech dob. Ruská šampionka, profesionálka a velká elegánka každým coulem. Miluje létání a pohled na svět z vrchu, ale nade vše staví svou rodinu. Kdysi sportovala jako gymnastka a akrobatka na trampolíně, kotouly a smysl pro estetický výkon si však s sebou vzala i do kokpitu. Navzdory tomu, že se na každý závod pečlivě líčí a mohla by na leckoho působit jako manekýna, svými výkony si získala respekt i mužských soupeřů. Bezmála čtyřicet zlatých medailí ze světových šampionátů hovoří za všechno.
Marek HYKA (ČR). Horké želízko české reprezentace s velkou fanouškovskou podporou. Charakterní pohodář, přitom milovník adrenalinu ve všech formách, který nemá z tréninku dobrý pocit, dokud se pořádně neunaví. Mistr světa ve volné tajné sestavě kategorie Advanced z roku 2010. Ve stejném roce si navíc získal i hlasy diváků na airshow Flymaster, kde skončil druhý. V loňském roce se mu povedlo dostat zpět do nebe legendární stroj Suchoj-31, na kterém létá. Dokáže s ním vyhrát?
Martin ŠONKA (ČR). Bývalý vojenský pilot a od roku 2004 člen českého reprezentačního týmu v letecké akrobacii. V současnosti závodí s letounem Extra 300 SR v kategorii Unlimited. V armádě létal na strojích L-29 Delfín, L-39 Albatros, L-159 Alca a JAS-39 Gripen. V roce 2010 se Martin stal prvním českým pilotem v prestižní sérii Red Bull Air Race. Po tříleté přestávce (2011 – 2013) se tato světová letecká série vrátila a Martin do ní vstoupil se zbrusu novým letadlem Edge 540 V3. Je mistrem Evropy z roku 2014 ve freestyle, bronzový na světovém šampionátu v roce 2013 a vicemistr světa ve freestyle v témže roce.
CASTOR FANTOBA (SPA) Každoroční šampion a matador z Madridu, začal závodit v roce 2007, kdy se zúčastnil Ruské Grand Prix. Od té doby je pravidelným účastníkem všech velkých závodů a v současné době je třetí v celkovém pořadí. Po jeho graduaci jako letecký inženýr strávil několik let v této oblasti, ale jeho vášeň k létání ho dovedla až k dráze profesionálního pilota a posléze do španělského národního týmu.(at, bed)