Vláda chce zase šetřit. A pocítí to zřejmě zejména důchodci. Těm totiž ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) navrhuje zmrazit důchody, a navíc by se mělo zvýšit DPH třeba u potravin nebo bydlení. Právě na tyto položky senioři vynaloží největší peníze.

Česká ekonomika si podle prognóz v tomto a příštím roce nepovede zrovna nejlépe. „Hovoříme tu o stagnaci ekonomiky a budeme rádi, když nebudeme mluvit o jejím poklesu,“ uvedl šéf státní pokladny Kalousek.

Přišel proto se sadou opatření, kterými by chtěl získat peníze, aby se státní dluh držel v mezích, které nastavila vláda. Zatímco letos, kdy chce kabinet ušetřit 23,6 miliardy korun, se daně zvyšovat nebudou, v příštích letech už se tomu podle představ ministrů nevyhneme. V roce 2013 míní vláda ušetřit 42,4 miliardy, a o rok později dokonce 84,4 miliardy korun.

„Není možné udržet parametry bez dvou robustních opatření,“ řekl včera premiér Petr Nečas (ODS).

Jeho ministr financí předložil plán, kdy by byly od roku 2013 po dobu tří let zmrazeny důchody. Současně navrhnul zvýšení daně z přidané hodnoty na 20 procent. Lze tedy očekávat, že by podražily potraviny nebo bydlení, protože v nynější nižší, čtrnáctiprocentní sazbě by zůstaly jen knihy, noviny a léky.

Kromě toho by si však rád sáhnul i na další peníze a zavedl by třeba uhlíkovou daň, daň na víno, snížil by paušály pro OSVČ nebo zvedl daně pro lidi s příjmy nad 100 tisíc korun měsíčně. „Není spravedlivé, aby některá skupina byla z těchto opatření vyňata,“ vysvětlil ministr.

Analytik ČSOB Petr Dufek si však myslí, že to vláda vzala za špatný konec. „Zvýšení daní je varianta, která by měla nastoupit jako jedna z posledních, ne jako jedna z prvních. Vláda zatím neukázala snahu šetřit, třeba na ministerstvech a státních úřadech, kde prostor ještě není vyčerpaný,“ míní.

Miroslav Kalousek to při prosazování svých plánů nebude mít rozhodně lehké. Už nyní se proti některým nápadům staví nejen koaliční partneři ve vládě, ale i kolegové z TOP 09.

Například ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) by třeba důchody valorizoval podle výběru pojistného, rozhodně by však důchody nezmrazoval.

Proti tomu se staví i Věci veřejné. „Rozhodně nedopustíme zmražení důchodů, budeme bojovat za sníženou sazbu DPH u potravin, nechceme zrušení porodného a nepřipustíme daň na uhlí a víno,“ prohlásil poslanec Michal Babák (VV).

Stínový ministr financí za sociální demokracii Jan Mládek zvýšení DPH označil v České televizi dokonce za hloupé. „Lidé sednou do auta a pojedou potraviny nakoupit za hranice,“ řekl. V zahraničí totiž podle něho se sazba u potravin ponechá na deseti procentech.

„Zvyšování nižší sazby DPH je nejen asociální, ale i útok na nejnižší příjmové skupiny,“ dodal.