Ročně se zpoza oken hradecké porodnice na svět poprvé podívá přes 2300 miminek. Právě tolik porodů absolvují zdejší doktoři. Ne všechny příchody na svět jsou však příjemné a včasné. Každé desáté těhotenství totiž končí předčasným porodem. Tedy porodem před dokončením sedmatřicátým týdnem těhotenství. A právě předčasný porod je hlavní příčinou úmrtí dětí v novorozeneckém věku a druhou nejčastější příčinou úmrtí dětí do pěti let věku.

Jednou z forem předčasného porodu je takzvaný předčasný odtok plodové vody. Tento problém, zodpovědný za jednu třetinu všech předčasných porodů, komplikuje zhruba tři až čtyři procenta všech těhotenství. Zhruba jedna třetina předčasných odtoků plodové vody spojena s přítomností infekce a zánětu v této životodárné tekutině. A právě tato infekce dramaticky zhoršuje prognózy ještě nenarozeného dítěte. Po deseti letech výzkumu však přišli hradečtí lékaři, pod dohledem vedoucího perinatologického centra hradecké fakultní nemocnice Mariana Kacerovského s velmi jednoduchým postupem, jak z kapky plodové vody během pár desítek minut zjistit zda v ní je přítomen zánět. Tento postup, který umožňuje „ušít léčbu na míru“ ženám s předčasným odtokem plodové vody se nyní používá jak na pracovištích v České republice, tak i v zahraniční.

Publikace v prestižním zahraničním časopise

Před několika dny tato výzkumná skupina publikovala svůj objev v prestižním zahraničním časopise American Journal of Obstetrics and Gynecology, kdy došla k závěru, že správně nastavená antibiotická terapie dokáže tento zánět utlumit či přímo vyléčit.

Podle Mariana Kacerovského vede tato desetiletá práce ke snížení předčasných porodů: „Dojde-li k porušení plodových obalů, otevírá se komunikace mezi nesterilním zevním prostředím a sterilním prostředím v děloze. Je zde velké riziko přestupu bakterií z pochvy a vzniku zánětu v děloze. Proto se doposud podávali antibiotika u pacientek s předčasným odtokem plodové vody pouze preventivně aby se zabránilo průniku bakterií z pochvy do dutiny děložní. Naše výsledky však jednoznačně ukázali, že antibiotická terapie u pacientek s předčasným odtokem plodové vody funguje nejen preventivně, ale i léčebně. Pokud se správná antibiotika podají včas dokáží vyléčit infekci či zánět v plodové vodě.“

Práce hradeckých autorů o léčbě infekce a zánětu v plodové vodě antibiotiky mění pohled na problematiku předčasného odtoku plodové vody. Do současné doby byla přítomnost infekce zánětu v plodové vodě považovaná za léky neovlivnitelná a byla indikací k vyvolání porodu.

„Možnost pozitivního ovlivnění či dokonce vyléčení infekce či zánětu v plodové vodě či jeho vyléčení nitrožilním podáním antibiotik nám otevírá porodníkům cestu jak ponechat plod v děloze co nejdéle a tím dramaticky zlepšit jeho prognózu po narození“, dodal Marian Kacerovský a dodal, že před jeho týmem ještě leží další úkoly a otázky na které je nutné najít co nejdříve odpověď, neboť předčasný odtok plodové vody je v současné době stále problémem, který nelze odhalit dopředu a ani zatím není známá jeho prevence.