I Orlické hory nabízí turistům různorodé vyžití. Touha neproležet dovolenou na pláži, ale získat zajímavé zážitky ostatně „dovolenkáře" na Rychnovsko přivádí nejčastěji.

„Už je buď nebaví jednotvárnost dovolené u moře, nebo chtějí poznat svou vlast," prozrazuje Radomír Němeček z cestovní agentury, která se specializuje na regionální turistiku.

Levnější možnost

Rekreace v Orlických horách také vyjde o poznání levněji než ta v přímořském letovisku, což je pro řadu lidí rozhodující.

„Ceny se pohybují od dvou stovek až po dva tisíce  za noc . Nocleh se dá sehnat levně i draze, záleží na každém, co si vybere," říká vedoucí Městského informačního centra v Rychnově nad Kněžnou Eva Hejzlarová.

Čtyřčlenná rodina týdenní pobyt se snídaní sežene průměrně za  osm tisíc. Jde to však i levněji.
„Lidé se mohou ubytovat v penzionech nebo si pronajmou chatu," popisuje Radomír Němeček .
Zato dovolená v Chorvatsku stejně početnou rodinu vyjde minimálně dvakrát dráž a pokud by se chtěla ubytovat v hotelu, musí sáhnout ještě hlouběji do kapsy.

Další nepříznivou zprávou pro milovníky Jadranu je zvyšování cen za ubytování, které se letos očekává.
Rekreace v Orlických horách se proto mnohým lidem může jevit jako dobrá a levnější alternativa.

Nabídka je široká

Moře tu samozřejmě nikdo nenajde. Zajímavá místa však ano. „Lidé se mohou vydat na zámky, rozhledny,  projet se na kole po cyklostezkách či vyrazit na túry," vyjmenovává několik možností Eva Hejzlarová.

Podle ní chtějí turistům vyjít vstříc i živnostníci na Rychnovsku a připravují pro ně zajímavé akce.
„Nabídka služeb je široká a stále se rozrůstá. Podnikatelé se snaží turisty nalákat a už nenabízejí jen ubytování, ale i doprovodné programy," popisuje.

Právě po zážitcích pasou „dovolenkáři" nejvíce a zajímá je i místní kultura či regionální kuchyně a potraviny.

„lidé také častěji vyžadují ubytování se službami jako je welness, sauna či bazén," dodává Eva Hejzlarová.

Orlické hory  přestávají být zapomenuty

Rychnovsko –  Kromě tradičních destinací lidi stále častěji láká volno strávené v tuzemsku, a to i v Orlických horách.

Region může nabídkou služeb směle konkurovat vyhledávanějším a populárnějším turistickým destinacím v republice. Přesto však není na první příčce turistické oblíbenosti.

„Orlické hory jsou tak trochu zapomenuty. Zájem se ale stále zvyšuje. Zatím vedou jižní Čechy," prozrazuje Radomír Němeček z cestovní agentury, která se specializuje na regionální turistiku.
Lidé podle něj navíc pobyty zkracují. Jeho slova potvrzuje i vedoucí Městského turistického centra v Rychnově nad Kněžnou Eva Hejzlarová„Trendem je zkracování dovolené. Turisté často přijíždějí na prodloužené víkendy," říká.

Poláci mají o pobyty velký zájem

Rychnovsko láká  i zahraniční „dovolenkáře". Velký zájem o pobyty mají Poláci. Rekreace je nepřijde draho a navíc nemusí cestovat moc daleko.
Zato Holanďané tuto oblast  příliš nevyhledávají. „Jezdí se rekreovat hlavně do jižních Čech," prozrazuje Radomír Neměček.

Na dovolenou do hor se vypravují především rodiny s dětmi a ti, kteří chtějí volno strávit aktivně.
„Je tu mnoho cyklostezek a také turistických tras. V podhůří zase zámky. Lidé se rozhodně nenudí," dodává Radomír Němeček .

Barbora Zemanová