V Jičíně ocení nejlepší knihovnu

Jičín - První listopadový den se v knihovně Václava Čtvrtka v Jičíně uskuteční setkání knihovníků a knihovnic malých knihoven celého okresu. Při této příležitosti bude udělen titul Knihovna Jičínska 2018. Setkání začíná ve čtvrtek od 13 hodin. „Oceněné knihovnice doprovodí starosta obce a blahopřát jim přijede ředitelka Studijní a vědecké knihovny v Hradci Králové,“ doplňuje ředitelka knihovny Jana Benešová. Po ukončení setkání následuje přednáška architekta Karla Čermáka s názvem Jičín a okolí před 100 lety. V tomto týdnu jsou také svolána první ustavující zasedání nových zastupitelstev.

Vzpomeneme na blízké zesnulé

Náchodsko - V pátek 2. listopadu se bude vzpomínat na všechny zesnulé. Mnozí pozůstalí se vydají na hřbitovy, aby místa odpočinku svých nejbližších ozdobili živými květinami a zapálili jim svíčku, což má symbolizovat víru ve věčný život a demonstrovat přesvědčení, že život hrobem nekončí. Dušičky, vzpomínka na duše v očistci, se slaví od 10. století. Památku věrných zemřelých zavedl roku 998 clunyjský opat Odilo († 1048), který se takto snažil čelit přetrvávajícím pohanským obřadům. V anglosaských zemích je oslava památky zesnulých spojena s veselicí nazvanou Halloween.

Dlabání dýní. To je Týden duchů

Dvůr Králové nad Labem - V Safari Parku začal Týden duchů, který potrvá do 4. listopadu. Pro veřejnost jsou denně zdarma od 9 do 17 hodin připraveny k dlabání dýně, fantazii se meze nekladou. Do děl vloží autoři čajové svíčky, které si mohou v zoo zakoupit. Takto rozzářený výtvor tvůrci umístí kamkoli po areálu Safari Parku. Pořadatelé jen doporučují přinést si vlastní pomůcky, zejména nůž a lžíci a prosí účastníky, aby výtvory z dýní neodnášeli domů, protože cílem je vyzdobit Safari Park. První listopadovou sobotu ožije od 16 do 18 hodin zahrada mnoha děsivými duchy a strašidly.