Rychnovsko – Besedy, výstavy i amnestie. To všechno přinese čtenářům týden knihoven, který včera odstartoval.
Zapojily se do něj takřka všechny knihovny. Ty větší, i ty menší.
„Snažíme se nabídnout co nejbohatší program, ale je to vždy o tom, co ve dvou lidech zvládneme," poznamenává vedoucí opočenské knihovny Markéta Sedláková.
Ačkoli se knihovna neřadí mezi největší v okrese, nechtěla zůstat pozadu a připravila program zaměřený především na děti a mládež.
„Pořádáme besedy. Téma upravujeme podle požadavků učitele i probírané látky. Žáci se však dozvědí například o vzniku knihy nebo ilustrací," prozrazuje vedoucí.
A na děti cílí i jinde. Například v Kostelci nad Orlicí, kde se týden nese ve znamení dálek. Děti z prvního stupně kosteleckých základních škol se dozvědí mnoho informací o vzdáleném Vietnamu.
„Celý měsíc se tu koná výstava věnovaná této zemi. Chceme žáky seznámit s tímto národem a jeho zemí," prozrazuje Simona Kňourková z kostelecké knihovny.
V té se v letošním týdnu knih na „dospěláky" zaměřovat nebudou.
„Mnoho přednášek je obsazených, protože každá knihovna chce mít v tomto týdnu nabitý program," vysvětluje Simona Kňourková.
Knihovna se však podle ní na dospělé orientuje často v jiných termínech. „Připravujeme pro ně zajímavý program celoročně," dodává.
Místo týdne měsíc
Podobně jsou na tom i v Rychnově. Místní knihovna se do akce nezapojila. „Minulý týden jsme tu měli zajímavou besedu. Navíc ve spolupráci s úřadem práce chystáme  program na týdny vzdělávání dospělých, které se budou konat v listopadu," poznamenává Yvona Drbohlavová.
Zato v Dobrušce si týden natáhli rovnou na celý měsíc. V knihovně je tu k vidění výstava Kouzlo damaškové oceli a japonských mečů a na dospělé i děti čeká řada aktivit.
„V úterý se sejdeme na čaj nejen o páté, kde budeme debatovat a také číst z oblíbené literatury," prozrazuje ředitelka místní knihovny Jana Lukešová. Ve středu bude startovat básnická soutěž Číslované básničky.
Celý týdne se navíc koná burza starých knih, registrace zdarma či  amnestie pro ty, kteří zapomněli vrátit čtivo do knihovny včas.
Odpuštění pokuty a odpuštění poplatků za zapsání se koneckonců uskuteční i v jiných knihovnách. Výjimkou nebude ani ta týnišťská. „Kromě toho budeme půjčovat knihy s překvapením," poznamenává ředitelka knihovny Jarmila Vašátková.