Lidé se bojí

„Sice nějaký rum v lednici mám, ale od toho nařízení si ho nelajsknu prodávat. Oni ho stejně lidé nechtějí," řekl provozovatel stánku na hradeckém náměstí 28. října Pavel Schlindenbuch.

Zkušenosti s prodejem alkoholu popsal včera Deníku také asi pětadvacetiletý mladík z Chrudimi.

„V jedné místní trafice, kde je pod pultem normálně k sehnání nekolkovaný tabák a jakýsi domácí rum neznámé výroby, se ve čtvrtek dalo koupit už jen kuřivo," řekl mladík redaktorovi. Alkohol nenabízí ani chrudimská trafikantka Eva Proroková.

„Alkohol teď neprodáváme, když nevíme, kde to kdo pančuje. Sice láhve kupujeme z velkoskladu, ale nevím, jestli je to stoprocentní. Vedoucí ještě zvažuje, že vyvěsí ceduli se zákazem," uvedla trafikantka.

Na „něco tvrdého" ke stánku si nezajdou ani lidé v Jičíně. „Nabízím pivo, točenou kofolu a jídlo pro děti a dospělé,"  sdělil  Jan Plachý  , který právě provozuje stánek během festivalu na jičínském Valdštejnově náměstí.

Na rum občas chodili zákazníci do rychlého občerstvení U Adamců v Trutnově Na Struze. S tím je teď ale konec. „Nenaléváme, a dokud bude zákaz platit, nalévat nebudeme. Ve čtvrtek tu byla na kontrole i policie," dozvěděl se redaktor Deníku od obsluhy za okénkem.

Ve stánku s občerstvením na Novém náměstí v České Třebové mají sice v nabídce grog, ale zákazník se ho v těchto dnech nedočká. Nenalévají.

„Panáka odmítnu"

Kontroly jedna za druhou se již vystřídaly také u stánku s potravinami i alkoholem v dobrušské Polické ulici. Zákaz prodeje rozlévaného alkoholu ve stáncích je platný třetí den a na žádný tady nenarazíte.

Mezi lidmi však obavy panují. Zda si dopřát panáka vodky, si dobře rozmýšlejí. „Kamarád má mít oslavu narozenin a už mi říkal, že mě pozve na panáka. Já ho ale určitě odmítnu," je přesvědčená pětadvacetiletá Petra Suchomelová z Rychnovska.

S nepořízenou odešel také redaktor od náchodského kiosku, který sousedí se zdejším vlakovým nádražím.