Podaří se něco podobného i letos? Odpověď není ani tak ve hvězdách, jako spíše v oblacích. „Páteční počasí by bylo pro pochod ideální, ale uvidíme, co přinese sobota. Vloni padl rekord a letos jsme připraveni na stejnou účast," ubezpečil Petr Lžičař, předseda sopotnických turistů.

Nabídnou novinky

Napomoci by tomu mohly i některé novinky. „Ze Žampachu povede nová třicetikilometrová trasa pro horská kola. V jedenáct hodin bude v Potštejně odstartován běh na 14 kilometrů. Kdo jej zvládne v limitu 110 minut, bude zařazen do slosování o ceny," řekl dále organizátor.

Nejen on měl v posledních dnech napilno. Organizace masové akce se účastní řada dalších subjektů. „Zajišťujeme občerstvení v centru obce. Museli jsme také náležitě připravit komunikace a areál hradu. Náš největší příspěvek je v tom, že poskytujeme slevu na vstupné do hradu," uvedl Petr Dostál, starosta Potštejna.

To, nakolik lidé možnosti zvýhodněného vstupu využijí, záleží podle starosty na tom, jakým směrem se osvědčené trasy procházejí. „Když je hrad Potštejn až na konci, bývá návštěvnost větší, protože lidé vědí, že už nemusí nikam spěchat. Na druhou stranu už ale nemají tolik sil na to, aby si všechno prošli," vysvětlil starosta s tím, že návštěvnost většinou stoupne asi o pětinu.

V tomto ohledu by neměl mít potštejnský hrad o prohlídky nouzi, protože pěší trasy se budou oproti loňsku procházet v protisměru.

Největším problémem je ale  zvládnutí dopravy. Dohledu nad bezpečným pohybem chodců i silničním provozem se většinou ujímají zastupitelé obce se svými rodinnými příslušníky. Z jejich řad se rekrutuje i část osazenstva registračních přepážek.

Se svou troškou do mlýna přijdou i v Záměli. Zdejší občanské sdružení Má vlast, můj domov opět připravilo Floriánkovu stezku pro ty nejmenší. I zde bude oproti loňsku několik rozdílů.

Naučí děti ekologii

„Trasa se ponese v duchu pohádkových postav. Její součástí bude ekologický program, který dětem vysvětlí, jak se chovat v přírodě. Bude to formou soutěže, ale nakonec budou odměněni všichni," řekla Marie Červinková z občanského sdružení, které několik let pracuje na obnově historického hostince U Karla IV. Právě zde bude start stezky měřící 600 metrů. Vloni jí prošlo víc než 500 dětí.

Přehled tras podle startovacích míst

SOPOTNICE 15 km    Sopotnice – Litice – Potštejn – Sopotnice
30 km    Sopotnice – Žampach – Litice – Potštejn – Sopot.
50 km    Sopot. – Lanšperk – Žamp. – Litice – Potšt. – Sopot.

POTŠTEJN      5 km    bezbariérová trasa
9 km    Potštejn – Záměl – Vochtánka – Hrad – Potštejn
14 km    Pot.– Záměl – Velešov – Polom – Vocht. – Hrad – Pot.

ŽAMPACH      5 km    rodinná trasa
12 km    Žampach – Kozinec – Písečná – Žampach
15 km    Žampach – Písečná – Lukavice – Letohrad – Žamp.

K dispozici je také výběr ze 13 cyklotras.