VYBRAT REGION
Zavřít mapu

'Třikrát je moc!' zuří živnostníci

Královéhradecko - Kvůli přepravě nadměrného nákladu čekal lidi v Ostroměři opět den bez proudu.

5.4.2017
SDÍLEJ:

Průjezd nadměrného nákladu OstroměříFoto: Josef Hlaváček

Ve středu v deset hodin vyjel z Hradce Králové nadměrný náklad a stejně jako v minulém týdnu míří přes Jičín do Unipetrolu v Litvínově. Soupravu kvůli bezpečnému průjezdu opět doprovázejí energetici. Nejnáročnějším úsekem na celé trase je Ostroměř, kde musí technici skupiny ČEZ provádět montáž a demontáž elektrického vedení nejčastěji. Obec měla být od proudu odříznuta téměř na pět hodin.

„Jsem pořádně naštvaný a fakt mě to pěkně …," raději nedokončil větu majitel Bistra a Cukrárny U Volejníků v Ostroměři. Okomentoval další průjezd nadměrného nákladu, který během krátké doby už dvakrát ochromil život v obci. Ve středu je to potřetí a není divu, že živnostníkům dochází trpělivost.

„Ještě jsme takovou komplikaci nikdy neřešili, kdyby to bylo jednou za patnáct let, tak nebudeme dělat problémy. Ale asi se stejně nedá nic dělat," říká smířlivě Věra Volejníková, která má s manželem obě provozovny na starosti. Cukrárnu Volejníkovi na středu zavřeli, o provozu bistra se ještě rozhodovalo.

„Pokud nepůjde proud, nemůžeme vystavit lidem účtenky a bez nich si to kvůli kontrolám nerisknu," prohlásila živnostnice.

Jsme pořádně naštvaní, třikrát je už trochu moc! zlobí se živnostníci kvůli elektřině

Věra Volejníková jen uzavřením cukrárny přijde na tržbách o patnáct až osmnáct tisíc korun. Naštěstí cukrárna neměla na středu velké objednávky, takže neřešitelný problém to není. A zaměstnanci si nečekané volno napracují.

S Bistrem U Volejníků, které je oblíbeným občerstvovacím místem řidičů na trase Jičín - Hradec Králové, je to složitější.

„Vaříme hlavně svačinové polévky a obědy, v jedenáct hodin bychom museli zavřít, což je fakt špatně. Musíme si ještě ověřit, zda nás opravdu odpojí," reaguje rozzlobený Volejník.

„Poprvé odřízli od proudu celou Ostroměř, v minulém týdnu už jen část obce, tak snad to bude probíhat stejně i dnes," doufal v lepší variantu, při které by mohlo bistro fungovat.

Naštvaní jsou už od minulého týdne další živnostníci, kteří mají své provozovny u páteřní komunikace. Utíká jim kšeft a od ČEZu chtějí požadovat náhradu škody.

„Máme otevřeno celý rok, abychom si na sebe vydělali, nemáme ani dovolenou, a teď musíme zavřít bez náhrady ušlého zisku na tři dny," upozorňuje provozovatelka restaurace U Kameníka.

Přidává se šéf sousední prodejny potravin, který si při prvním nedávném výpadku proudu zapůjčil agregát, minulou středu provozovnu ani neotevřel.

„Zvažuji, že po poradě s právníkem budu požadovat po energetice náhradu," připustil nabroušený živnostník.

„Uzavřeme obecní úřad, a to od 11 do 15.30 hodin," ohlásil starosta Ostroměře Jiří Stýblo, podle kterého nemá smysl sedět v kanceláři, když nepde technika.

Přepravu soupravy o délce 28 metrů, šířce 5,5 a celkové výšce 6,5 metru zajišťuje Michal Vodička z plzeňské firmy Rádl.

„Nejdéle se zdržíme v Ostroměři, ještě před tím musíme zajet do Hořic, protože nádrž o hmotnosti sedmdesát tun nemůže po mostu na obchvatu," přibližuje cestu. Informační cedule u Robous, které poprvé zabrzdily jízdu kolosu, jsou dočasně odstraněny, takže žádné jiné komplikace by náklad neměly potkat.

Souprava směřuje z Jičína na Sobotku a Mladou Boleslav, odpoledne má přejet do středních a následně do severních Čech. Do cíle má kolos dorazit 8. dubna.

„Černé" dny pro Ostroměř
17. března - přeprava dvousettunové cisterny z Hradce Králové do Mělníka a pak po Labi do Běloruska. Obec Ostroměř byla celé dopoledne bez elektrické energie, uzavřeny byly obchody, restaurace, základní škola i obecní úřad.

29. března - stotunový náklad zamířil z hradecké firmy Hapex do Litvínova přes Jičínsko. Podnikatelé v Ostroměři museli opět uzavřít některé provozovny. Rozhodují se, že budou od ČEZu požadovat náhradu ušlého zisku.

5. dubna - z Hradce Králové míří do Litvínova nadměrná souprava, část Ostroměře bude pět hodin bez proudu.

Autor: Iva Kovářová

5.4.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Benefice pro kostel bude i letos spojená s ochutnáváním dobrot

Na festival do Týniště přijedou ochotníci z Miletína.

Na festival do Týniště přijedou ochotníci z Miletína

Kam za sportem v regionu během dne?

Východní Čechy - Pozvánka na vybrané sportovní události v regionu:

Volební účast v kraji převýšila celostátní průměr. Na 12. mandát to nestačilo

Hradec Králové - Lidé v Královéhradeckém kraji jsou odpovědnější a k volbám jich chodívá více, než je celostátní průměr. Letos k volebním urnám dorazilo 63,25 procenta oprávněných voličů.

Kam za zábavou? Dejte o sobě vědět

Rychnovsko - Pořádáte zajímavou kulturní, sportovní či společenskou akci? Přidejte ji do nové rubriky Tipy Deníku, kterou najdete na stránce: www.rychnovsky.denik.cz/tipy/pridat/. Stačí, když zde do kolonky Přidat akci připojíte facebookovou adresu vaší události.

Jan Birke: „Musíme zachránit značku ČSSD"

Královéhradecko /ROZHOVOR/ - Lídr královéhradecké krajské kandidátky ČSSD Jan Birke svůj post poslance obhájil, ale po skončení voleb a sečtení hlasů bylo vidět, že k radosti má daleko.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení