Online reportáž

Co je koronavirus?Zdroj: DeníkNa koronavirové mapě republiky se ve čtvrtek ráno objevila informace, že v Královéhradeckém kraji stoupl počet nakažených na čtyři osoby. Na sociálních sítích o tom informoval i předseda vlády Andrej Babiš.

Hygienická stanice však toto navýšení nepotvrdila. "Tuto informaci potvrdit nemůžeme, ověřovali jsme počet pozitivních případů ještě aktuálně u laboratoře a skutečně máme potvrzené tři pozitivní případy," řekla mluvčí krajské hygieny Veronika Krejčí.

Do doby, než budou známy výsledky dalších dvou testů tak platí, že k případu Američana, který je izolován na chalupě na Týnišťsku, přibyly ve středu dvě ženy z Hradecka, které se vrátily z italské Val Gardeny.

„Jedná se o sedmačtyřicetiletou ženu a její dvacetiletou dceru. Matka měla po pobytu v Itálii zdravotní potíže - kašel, bolest na hrudi, bolest hlavy, únava. Byla však bez teplot. Nemocná je umístěna do domácí izolace. V izolaci je i její dcera, která je v tuto chvíli bez zdravotních obtíží,“ uvedla Veronika Krejčí.

Na testy čekají další lidé

Kromě dvou výsledků, na které čeká krajská hygiena, je ve hře případných nových nakažených pět lidí. Ti se nechali otestovat v koronovinárních buňkách, které krajské nemocnice vytvořili pro izolaci pacientů přicházejících s podezřením na koronavirus.

Tři lidé tuto možnost využili v Trutnově a po jednom v Náchodě a Rychnovu nad Kněžnou.

Kontaktní izolované prostory v nemocnicích slouží pro pacienty, kteří v rozporu s doporučeným postupem dorazí do nemocnice osobně. Nemocnice Trutnov a Nemocnice Náchod, Broumov a Rychnov pořídily pro tyto účely stavební buňky, které vybavily potřebným materiálem a informacemi.

Nemocnice Jičín a Dvůr Králové nad Labem vyčlenily stávající vhodné prostory. Pacient se z této čekárny může telefonicky spojit s personálem nemocnice, který se obrátí na epidemiologa a bude se dále řídit jeho doporučením.

Poté, co pacient místnost opustí, budou tyto prostory kompletně vyčištěny desinfekcí. "Kontaktní místa vyčleněná pro izolaci pacientů přicházejících s podezřením na koronavirus v našich nemocnicích jsou zřízena pouze pro případ, že naši nemocnici takový pacient přes veškerá tato doporučení navštíví.

Personál našich nemocnic v takovém případě s pacientem komunikuje telefonicky a na dalším postupu se domlouvá s epidemiologem, který většinou rozhodne o přemístění pacienta do Fakultní nemocnice nebo o jeho odchodu či odvozu domů.

Pacient s podezřením na onemocnění COVID-19 nebude v krajských nemocnicích hospitalizován," konstatovala mluvčí Zdravotnického holdingu Královéhradeckého Lucie Chytilová.

Pomohou studenti medicíny?

Fakultní nemocnice v Hradci Králové v důsledku pandemie koronaviru začíná pociťovat nedostatek personálu. Situaci se snaží vyřešit tím, že žádá studenty medíciny, aby v rámci brigády v nemocnici vypomohli.

"Nároky na provoz Fakultní nemocnice se zvyšují a začínáme pociťovat nedostatek zdravotnického personálu. Apelujeme tak na všechny studenty, kteří by chtěli, po dobu omezené výuky, pomoci v tíživé situaci ve FN formou brigády, aby kontaktovali personální odbor FN prostřednictvím lenka.sochorova@fnhk.cz," uvedl ředitel hradecké nemocnice Vladimír Palička.

Zpráva směřuje především ke studentům Lékařské fakulty v Hradci Králové. Všechny školy v České republice jsou totiž až do odvolání uzavřené.

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník

Co jsou koronavirální buňky

Kontaktní izolované prostory v nemocnicích slouží pro pacienty, kteří v rozporu s doporučeným postupem dorazí do nemocnice osobně. Nemocnice Trutnov a Nemocnice Náchod, Broumov a Rychnov pořídily pro tyto účely stavební buňky. Nemocnice Jičín a Dvůr Králové nad Labem vyčlenily vhodné prostory. Pacient se z této čekárny může telefonicky spojit s personálem nemocnice, který se obrátí na epidemiologa a bude se řídit jeho doporučením. „Kontaktní místa vyčleněná pro izolaci pacientů přicházejících s podezřením na koronavirus v našich nemocnicích jsou zřízena jen pro případ, že naši nemocnici takový pacient přes veškerá doporučení navštíví. Personál našich nemocnic v takovém případě s pacientem komunikuje telefonicky a na dalším postupu se domlouvá s epidemiologem, který většinou rozhodne o přemístění pacienta do Fakultní nemocnice nebo o jeho odchodu či odvozu domů.

Pacient s podezřením na onemocnění COVID-19 nebude v krajských nemocnicích hospitalizován,“ upozorňuje mluvčí Zdravotnického holdingu Královéhradeckého Lucie Chytilová.