„Jak funguje zdejší knihovna? Kolik v ní je knih? A kolik lidí si je půjčuje," ptá se žena v růžovém kostýmku, členka hodnotící komise Vesnice roku 2013. Právě tou se Třebešov, stejně jako pět dalších obcí na Rychnovsku, chce stát.

Navštívili pět vsí

Komisaři mají náročný den. Zavítali během něj do pěti obcí. Dobřany, poslední z okresních vesnic, jim zůstaly na středu. Celkově v Královéhradeckém kraji hodnotí jednatřicet vsí. „Je to náročné na pozornost a nesmíme nic opomenout," prozrazuje starosta Nového Hrádku, vítězné královéhradecké obce roku 2011, a předseda hodnotící komise Zdeněk Drašnar.

V Třebešově nic nenechali náhodě. Vždyť aby měli šanci na výhru, musí takzvaně prodat vše, co se jim podařilo postavit, opravit a zrealizovat. „Připravovali jsme se a doufáme, že vyhrajeme," prohlašuje starostka Lenka Cabalková, zatímco se komise od obecního úřadu, který si důkladně prohlédla, přesouvá k místnímu polderu.

Porota vše obhlížela

„Škoda že nesvítí sluníčko a není hezky. Určitě by se vám zde líbilo mnohem více. Ale i tak je, myslím, vidět, že jsme si s úpravou polderu dali práci," promlouvá k porotě místostarostka Jana Řízková a vyjmenovává ryby, které právě plavou někde u dna nádrže, a akce, které se pravidelně konají na jejím břehu.

Porotci jsou skryti pod deštníky a vše si pozorně prohlížejí. Ani dešťové kapky bičující hladinu rybníka nepřehluší neustálé cvakání jejich fotoaparátů. „Hodnotíme všechno – jak vesnice vypadá, jak funguje, jak se prezentuje, jaký má rozpočet a co s ním dokáže zrealizovat, jestli má upravenou zeleň, knihovnu – zkrátka – posuzujeme to komplexně," vysvětluje mi porotce Jaromír Kotěra pod svým deštníkem.

Komise se také soustředí na to, zda vesnice „žije". Jak spolupracují obyvatelé a jestli se v ní konají kulturní a společenské akce. „Zajímají nás kroniky, spolky, plesy i akce pro děti," vypočítává komisařka, kterou vyslalo ministerstvo pro místní rozvoj, když se procesí s deštníky konečně přesune do vyhřáté a hlavně suché hospody.

Ta je opravená, celá z přírodního dřeva, a připraveny jsou v ní ukázky toho nejlepšího, co se ve vsi za posledních několik let podařilo. Na fotkách jsou zvěčněny úspěchy místních hasičů, na stolech leží trofeje myslivců. Starostka komisi hrdě ukazuje obecní znak a kroniky.

Porotci opět všechno fotí, a díky suchu už i zapisují odpovědi na své všetečné otázky do notýsků a sledují prezentaci, kterou si obec připravila. „Nikdo z nás nemusí mít strach. Nenahlížíme na obce špatně. Někde se něco daří více, někde méně. Vesnice, které se přihlásily, se však určitě nemusí stydět. Jejich přístup je inspirativní a je vidět, že jim záleží na tom, aby se u nich dobře žilo," uklidňuje zástupce Třebešova předseda komise.

A opravdu – zprvu trochu napjatá atmosféra se v příjemném prostředí hostince proměňuje. Občas se dokonce celé osazenstvo zasměje. Především když starostka Lenka Cabalková hovoří o místních „akčních ženách" či o nápadu na rozšíření třebešovské populace.

„Chtěli jsme zavést pravidlo, že každá rodina musí mít tři děti," vypráví s vážnou tváří starostka komisi. „Zatím jsme však formu této vyhlášky nedoladili," doplňuje ji Jana Řízková a celá porota propuká v smích.

To už však předseda komise Zdeněk Drašnar sleduje své hodinky a rychle velí k odjezdu. „Nikde nesmíme být déle než hodinu a půl. Nebylo by to fér," vysvětluje.

Vesnice roku

Cílem soutěže je povzbudit vesnické obyvatelstvo a podpořit obce ve snaze zlepšovat jejich úroveň. 
Je vyhlašovaná od roku 1995 a je s ní spojena finanční odměna.
Vítěz krajského kola získává zlatou stuhu a postupuje do celonárodní soutěže.

JEDNOTLIVÉ DRUHY STUH
Zlatá: oceňuje prezentaci, v obci vše funguje na jedničku
Modrá: klade důraz na spol. život
Bílá: oceňuje práci s dětmi
Zelená: klade důraz na péči o zeleň
Oranžová: oceňuje spolupráci se zemědělskými subjekty

OCENĚNÉ OBCE NA RYCHNOVSKU
2012 – Vrbice – zlatá stuha
2011 – Mokré – modrá stuha
2008 – Pohoří – oranžová stuha
2007 – Olešnice v O.h. – bílá stuha
2006 – Podbřezí  – zlatá stuha
2005 – Vrbice – modrá stuha
2004 – Vrbice – zlatá stuha

Výsledky krajského kola soutěže budou známy po 30. červnu.

Dobřany

V obci je základní škola a žije tu více než 130 obyvatel.  Fungují tu hasiči, automotoklub a je tu také TJ Sokol. Stojí zde kostel sv. Mikuláše a dřevěná fara.

Mokré

Žije zde více než sto padesát obyvatel. Obec získala modrou stuhu v roce 2011. Je tu knihovna i obchod. Mokré pořádá mnoho zajímavých kulturních akcí.

Pohoří

Obec získala oranžovou stuhu v roce 2008. Žije zde více než 650 obyvatel. Je zde kostel sv. Jana Křtitele,  hasičská zbrojnice a hřiště na fotbal, tenis a volejbal.

Podbřezí

Obec se stala Vesnicí roku 2006. V současnosti tu žije přes pět set obyvatel. Je tu zámek, židovský hřbitov, sportoviště či škola. Funguje tu řada spolků – hasiči, sdružení žen nebo myslivci.

Skuhrov nad Bělou

Ve Skuhrově žije více než tisíc obyvatel. Nachází se zřícenina hradu, kostel sv. Jakuba Většího či Skuhrovská lípa. V obci
funguje mnoho spolků a také obecní knihovna.

Třebešov

V obci žije kolem 260 obyvatel. Je tu nově vybudovaný parčík a polder a zrekonstruovaná obecní hospoda. Pořádá se tu mnoho kulturních akcí a fungují hasiči 
a myslivci.

Barbora Zemanová