Vánoční svátky proto znamenají pro popeláře nejvytíženější období v roce. Kvůli tomu například v Trutnově sloužili i na Štědrý den. Po Silvestru dostávají obzvlášť zabrat na horách. Tam musí dolovat popelnice ze sněhu a obtížně se k nim dostávají přes zaparkovaná auta, kterými jsou napěchovaná horská střediska.

„Letos byla situace o to horší, že vánoční svátky vyšly na všední dny úterý, středu, čtvrtek, a odpadu je v tomto období nejvíc. Chlapi jezdili ve stejném režimu jako celý rok, drželi se zavedeného pravidelného harmonogramu svozu odpadů. Vánoce si proto nikdy moc neužijí,“ říká Jiří Ticháček, ředitel trutnovské firmy Transport, která sváží odpad v Trutnově i dalších 60 městech a obcích regionu, od Špindlerova Mlýna po Červený Kostelec. Pro odpadky jezdí dokonce až na Špindlerovu boudu v Krkonoších, která leží 1198 metrů nad mořem.

Lidé v Trutnově zaplatí od roku 2020 za svoz komunálního odpadu 540 korun ročně.
Trutnov zvýší po dvanácti letech cenu za svoz odpadů, mění čtyři vyhlášky

Vánoční svátky podle něj ukazují, jak roste spotřeba u lidí. Odpadu je víc a víc. „V Trutnově svezeme týdně zhruba 100 tun komunálního odpadu a 25 tun tříděného odpadu. V době svátků narůstá produkce papíru, skla a plastů o 100 procent, komunálního odpadu je o 50 procent víc než v běžných týdnech,“ vypočítává Ticháček.

Do kontejnerů se všechno nevejde a přetékají nepořádkem. „Vyvážíme popelnice častěji, děláme svozy navíc, ale ani to nestačí. Produkce odpadu je opravdu velká, povaluje se všude kolem a my ho pak uklízíme. Během svátků posilujeme zejména oblast sídlišť, hlavně pro svoz komunálního odpadu. Po celém městě posilujeme svoz tříděného odpadu,“ popisuje ředitel Transportu Trutnov.

Popelnice v Trutnově. Hnědá na bioodpad, černá na komunální odpad.
Bioodpad v Trutnově bude Transport odvážet každé dva týdny

Na Silvestra se hodně zaměřují na odvoz skla, kterým se rychle plní kontejnery. „Silvestrovské období je nejnáročnější na horách, lyžařská střediska vyprodukují obrovské množství odpadu. Situaci tam navíc komplikuje špatná doprava. Na horách je spousta aut a průjezdnost je špatná. Často to bývá opravdu oříšek. Chlapi musí dolovat popelnice ze sněhu a obtížně se k nim dostávají přes zaparkovaná auta u horských hotelů. Bez sněhových řetězů a vozu 4x4 se tam nedostanou. Všechno trvá o 100 procent déle, vracejí se až v noci,“ přibližuje zimní řeholi popelářů.

Co jejich šéfa těší, to jsou přibývající pozitivní reakce. „Lidé už naši práci dokážou ocenit. Uvědomují si, že chlapi makají i na Štědrý den a není to sranda, místo aby byli doma s rodinou,“ říká Jiří Ticháček.

Popelářské směny měly plno práce během vánočních svátků a Silvestra. V Trutnově svezly 190 tun odpadu.
Popeláři vyjeli i na Štědrý den, lidé vyhodili kapra či peníze

Ceny za komunální odpad se zvýšily od Nového roku takřka všude

Vyjma Rychnova nad Kněžnou dochází v novém roce ke zvýšení poplatků za svoz komunálního odpadu ve všech okresních městech Královéhradeckého kraje. V Hradci Králové zaplatí obyvatelé nově 600 Kč ročně, děti od 6 do 14 let a senioři nad 70 let 300 Kč, dosud platili 500 a 250 Kč. V Trutnově se zvýšila cena po dvanácti letech, z dosavadních 480 Kč na 540 Kč za osobu na rok, což znamená o pětikorunu víc na měsíc, zároveň dochází k osvobození od poplatku pro občany starší 70 let, kteří tak nebudou platit nic. Ani v Jičíně není navýšení poplatků za svoz komunálního odpadu nijak dramatické, také tam se cena zvedá o pětikorunu měsíčně a celkem o 60 korun na 552 Kč. V Náchodě narostla cena o 250 Kč za rok na 900 Kč, ovšem ten, kdo zaplatí celý poplatek do konce února, získá slevu ve výši 450 Kč a může tak zaplatit stejně jako v předchozích letech jen 450 Kč.

Ceny za svoz komunálního odpadu v okresních městech kraje:
Náchod 900 Kč (při zaplacení do konce února sleva 450 Kč)
Hradec Králové 600 Kč (děti od 6 do 14 let a senioři nad 70 let 300 Kč)
Jičín 552 Kč
Trutnov 540 Kč (senioři nad 70 let zdarma)
Rychnov nad Kněžnou 500 Kč