Traktorů a kombajnů včera vyjelo zdržovat provoz na silnice víc, než se čekalo, přesto to s vládou nehnulo. Schválila zrušení takzvané zelené nafty, proti kterému farmáři protestovali. Nečasův kabinet sice nevyloučil jednání o kompenzacích za zrušení úlev pro zemědělce, ti přesto hrozí blokádami dalšími a tvrdšími.

„Nešlo nám o blokádu silnic, chtěli jsme jízdami zemědělské techniky pouze na naše problémy upozornit," řekla šéfka chrudimské agrární komory Vanda Rektorisová.

To se jim na jednu stranu podařilo. Hlavní východočeské tahy blokovalo mezi devátou a 11. hodinou bezmála 400 traktorů. Na druhou stranu se ale zemědělci setkávali spíše s nepochopením, jak ukázala i anketa Deníku v ulicích měst.

A co protestovat před sněmovnou?

„Děláte problémy jen těm lidem, kteří od vás potraviny kupují. Politikům v Praze je to úplně jedno. Jestli na sebe chcete upozornit, tak vysypte balíky slámy na Sněmovní ulici. Ale na to zas nemáte kuráž, že?" rozčiloval se jeden z desítek čtenářů Deníku.

Právě v Chrudimi na hlavním městském okruhu došlo i k menšímu incidentu, kdy šofér protijedoucího kamionu  zastavil  a začal farmářům nadávat. „Trochu mu ruply nervy. Asi nebylo daleko k tomu, aby se konflikt vyostřil. Jinak ale vše proběhlo bez problémů," dodala Rektorisová.

„Někdo z lidí nám nadával, někdo akci podporoval. Celkově to hodnotíme jako úspěch," přisvědčila pro ČTK  ředitelka trutnovské agrární komory Marcela Beranová.

Největší dopravní problémy byly na kruhovém objezdu u ČKD v Hradci Králové, kde plynulý provoz blokovalo hned několik desítek strojů. Ve směru od Jičína na Hradec se v jednu chvíli vytvořila několik kilometrů dlouhá kolona. Policie ale nezasáhla, k žádnému porušení předpisů nedošlo.

Větší zácpy se vytvořily také u Rohovládovy Bělé na Pardubicku, kudy řidiči míří na dálnici D11 do Prahy, a také na silnici I/35 z Hradce Králové na Moravu.

Farmáři protestem bojovali  za zachování úlev na naftě, kdy mají nárok na vrácení 60 procent spotřební daně, kterou zaplatili za naftu spotřebovanou na polích.

Boj za zachování prebend, píší čtenáři

Po zrušení této tzv. zelené nafty budou platit téměř o 12 korun za litr více než rakouští zemědělci a o devět korun více než Poláci. Ročně by tak měli přijít o 1,8 miliardy korun.  Česko se Slovenskem by se tak staly jedinými dvěma zeměmi v Evropské unii, kde by podobnou úlevu farmáři neměli.

Její zrušení však vláda na svém včerejším jednání i přesto v rámci úsporného balíčku schválila.

Jenže takové vysvětlení farmářů řada občanů nechápe, vnímají to spíš jako boj za zachování neodůvodněných výhod. „Někomu se něco nelíbí a místo aby opruzoval pravé viníky jeho 'neštěstí', tak otravuje lidi, kteří s tím nemají nic společného. Navíc nechápu, proč určité skupiny mají mít oproti ostatním výhody. Nedělejme si iluze, že zelená nafta teče pouze tam, kam má, a že se s ní nekšeftuje," napsal do diskuze na webových stránkách Deníku čtenář s nickem Karel.

Vrátíme jim to, nadávali řidiči

„Příště zablokujeme my zemědělce u výjezdu z jejich farem," lamentoval včera jeden chrudimský řidič, který se musel smířit s několikaminutovým zdržením na cestě po městském okruhu. „Ustavičně nadávají, ale aby vysypali balík slámy před Strakovku, na to jsou měkcí. Místo toho to odnáší motoristé, kteří za nic nemůžou," přidal se další. Těch naštvaných byla skutečně většina.

Vláda se rozhodla zrušit zelenou naftu nejen kvůli úsporám, ale kvůli administrativní náročnosti úlev, které navíc skýtají prostor pro obrovské podvody a daňové úniky. Farmáři totiž mají na vrácení daně nárok jen za naftu spotřebovanou při pěstitelských pracích.

„My se nebráníme tomu, aby zelená nafta byla zrušena. Dobře, ať zruší i veškeré dotace. Ale v tom případě všude, v celé Unii, ať mají všichni zemědělci rovné podmínky. Jinak už nadobro ztratíme konkurenceschopnost," kontrovala šéfka chrudimské agrární komory Vanda Rektorisová.