Akce se nakonec vydařila. Vzhledem k tomu, že déšť dorazil na Rokytnicko až před polednem, se soutěž pouze mírně urychlila.

„Sešla se tu drtivá většina těch, kteří k nám jezdí pravidelně, a objevily se i některé nové tváře. Špatná nebyla ani účast diváků. Odhadujeme, že jich mohlo být na čtyři sta," zhodnotil Josef Jehlička, organizátor Orlického Sekáče, s tím, že se rozpršelo až při vyhlašování vítězů.

Ženy se neztratily

Roli favorita potvrdil Josef Chaloupka, který zvítězil již potřetí za sebou. Titul Orlického sekáče tak nadále zůstává v Javornici. Tato obec vůbec dominovala výsledkové listině. Na druhém místě totiž skončil Jaroslav Šrefl z Přímu, který je součástí Javornice. Třetí příčku obsadil Pavel Kaška z Rokytnice.

S kosami se nenechaly zahanbit ani dámy. Na start se postavilo 12 žen. I zde byla situace obdobná – na stupíncích vítězů stanuly soutěžící z Javornice, Rokytnice a Přímu.

Nešlo však jen o honbu za titulem. „Mistrovství Orlických hor" v sečení kosou přineslo i řadu pozoruhodností. Sílu spolu změřili soutěžící, které od sebe dělily až čtyři generace.

Nejstarším účastníkem soutěže byl Zdeněk Červinka z Rychnova nad Kněžnou, který za týden oslaví už osmaosmdesáté narozeniny. Jeho vitalita v tomto úctyhodném věku může být pro mnohé inspirací k účasti na nadcházejících ročnících.

Pomyslným protipólem mu byl šestnáctiletý Petr Holenda z Rybné nad Zdobnicí.
Letos byl navíc nově vyhlášen i vítěz v kategorii mužů nad 60 let. Tím se stal Pavel Kaška z Rokytnice v Orlických horách.

Krom toho pořadatelé ocenili i nejširší záběr kosou. Vladimír Cabalka z Rybné nad Zdobnicí dokázal soutěžní čtverec o rozměrech deset na deset metrů posekat na tři řady. Všichni ostatní jich na to potřebovali čtyři až pět.

Pro diváky to rozhodně byla atraktivní podívaná. Pořadatelé si však toho pro ně připravili mnohem více.

Velice zajímavá byla ukázka drezury hřebce slezského norika v podání Daniely Svobodové. Její rodina chová toto plemeno v Hradčanech v Pěčíně. Představili se také jezdci z rokytnického klubu Wiyrhanea. Clan orlických horalů  si pro zájemce připravil soutěže v siláckých disciplínách. O skvělou atmosféru se postaral Sbor z hor a dudák Jan Janeček s pěveckým doprovodem.

Výsledky

Kategorie mužů:

1. Josef Chaloupka
Javornice

2. Jaroslav Šrefl
Javornice – Přím

3. Pavel Kaška
Rokytnice v Orlických horách

Kategorie žen:

1. Irena Bidrmanová
(Javornice)

2. Šárka Rozsívalová
(Rokytnice v Orlických horách)

3. Jana Lesáková
(Javornice – Přím)