Energetikům se kvůli vytrvalému hustému sněžení a silnému větru nakupily poruchy a vyhlásili ve středu ve 21.00 kalamitní stav. V oblasti Semilska, Jablonecka a Děčínska zůstalo bez elektriky třináct tisíc lidí. Energetické společnosti ČEZ se podařilo během čtvrtka výrazně zahýbat s nepříznivou situací a ve čtvrtek ve 20.00 kalamitní stav odvolali.

„Povedlo se opravit všechny závady na vedení vysokého napětí. Ve čtvrtečních večerních hodinách zůstávaly už jen desítky poruch nízkého napětí,“ aktuálně informovala Deník Šárka Lapáčková Beránková, mluvčí společnosti ČEZ. Závady odstraňovali v Pasekách nad Jizerou či Kořenově.

Opravy komplikovaly stromy, které padaly pod tíhou mokrého sněhu na vedení. „Podařilo se připojit tisíce odběrných míst a opravit desítky poruch, ale stromy stále pod tíhou přibývajícího sněhu padají do vedení a dochází k dalším poruchám,“ uvedla mluvčí energetiků s tím, že počasí na některých místech je stále nepříznivé a v postižených lokalitách stále sněží a fouká vítr. Call centra ČEZ odbavila od úterní 14. hodiny 8,5 tisíce hovorů. V terénu je stovka pracovníků poruchových čet.

„Naši pracovníci se na řadě míst velice složitě dostávali k poruchám, častokrát si museli cestu doslova prořezávat,“ řekla Šárka Lapáčková Beránková. „Těžká technika se obtížně dostávala na některých místech do terénu, především v horských oblastech. Naši pracovníci jsou stále v terénu a pracují na odstranění následků sněhové nadílky,“ dodala.