Týnišťský festival navíc tradičně nabízí zajímavou směsici interpretů. Nechybí zkušení hráči, kteří umějí dostat publikum do varu, ale objevují se tady i nové, mladé naděje nebo také hvězdy českého i zahraničního formátu. A ne jinak tomu bude i letos.

Jedna hvězda 
za druhou

První návštěvníci se mohou začít trousit už v pátek navečer. Kapely odstartují bouřlivou noc po 18. hodině. Na jevišti se objeví Big Band ZUŠ Humpolec, Tůmovo kvinteto ZUŠ Kostelec nad Orlicí, Slovenka Sisa Feher a Collaboration, Ondřej Kabrna Trio a na závěr Mladý týnišťský big band spolu se dvěma exkluzivními hosty. Těmi se stanou Jan Smigmator a Dasha.

První večer tak nabízí jedinečnou podívanou. Avšak i ten druhý bude patřit k výzvám pro milovníky hudby.

Opět se pódium na Tyršově náměstí rozezní po 18. hodině. O úvod se postarají domácí Black Buřiňos ze ZUŠ Týniště nad Orlicí. „Kapela se zrodila z přípravky Mladého týnišťského big  bandu v roce 2005. Od svého vzniku se věnuje interpretaci především dixielandových standardů. I přes svůj relativně nízký věk zvládají členové kapely obtížné dixielandové frázování a svou radost ze hry úspěšně přenášejí i mezi posluchače," láká Tereza Myšáková z pořadatelského týmu.

Další v pořadí se před návštěvníky postaví šestice zpěváků. Jenže ne ledajakých. Voxtet sice vznikl před prvním dnem milénia, ale jejich jazzové a swingové kreace znějí, jako z jiné planety. Kdo je jednou uslyší, nechce se této hudby vzdát.

Stejně famózní pokračování skrývá další interpreti, a to František Uhlíř PVC. V roce 2010 vznikl tento neobvyklý a jedinečný kvartet z českých jazzových zkušených hudebníků a rakouských  jazzových interpretek, které přes své mládí  patří k tomu nejlepšímu, co naší sousedé  mají.

A ani tím festival zdaleka nekončí. Naopak začíná nabírat na obrátkách. Po česko-rakouském seskupení se na jevišti objeví další směsice hudebníků. tentokrát česko-americká. Třešničkou večera se stane vystoupení Američana Justina Echolse a čtveřice českých hudebníků.

Tento charismatický černoch začínal se zpěvem v kostelních sborech, dnes patří k světové špičce.
A závěr bude patřit zase české scéně. O velkolepý závěr se postará Golden big band Praha a Tomáš Savka.

Program

PÁTEK 31. 5.
Tyršovo náměstí od 18 hodin
Big Band ZUŠ Humpolec

Tůmovo kvinteto ZUŠ Kostelec nad Orlicí

Sisa Feher Collaboration (SK)

Ondřej Kabrna Trio

Mladý Týnišťský Big Band a hosté – Jan Smigmator a Dasha

SOBOTA 1. 6.
Tyršovo náměstí od 18hodin
Black Buřiňos ZUŠ Týniště nad Orlicí

VOXTET

František Uhlíř PVC

Justin Echols Quartet (US)

Golden Big Band Praha a Tomáš Savka