Místní úřady ho podezřívají ze špionáže a zabavily mu mobilní telefon. Než mu úředníci vzali počítač, stihl se spojit se svou manželkou. Co přesně měl udělat, ale ještě nikdo neví.

„Radim Tobolka zatím obviněn nebyl. Na místo ihned odcestoval český velvyslanec ze sousední Ghany. V úterý jednal s místními úřady dvanáct hodin," potvrdil informaci Vít Kolář, tiskový mluvčí ministerstva zahraničí.

Dodal, že Tobolku musela česká diplomacie nejdříve najít. Nebyl totiž nikde registrovaný jako zadržený. Podle informací školy je Tobolka v dobrém stavu a úřady s ním slušně zacházejí. Snad by měl do několika dnů opustit zemi. 

Další český „špion" za mřížemi

Lomé, Praha – Téměř to vypadá, jako by se z Česka v posledních měsících stala líheň mezinárodních špionů. Nasvědčovaly by tomu alespoň osudy několika Čechů, kteří se v Togu,  Řecku a Zambii ocitli za mřížemi právě kvůli podezření ze špionáže.

Do třetice všeho dobrého i zlého?

Nad podivuhodnou bilancí kroutí hlavou i na ministerstvu zahraničí.  „Ty tři případy se naprosto vymykají. Nepamatuji si, že bychom někdy dříve měli Čechy zadržené 
v souvislosti se špionáží. Je  skutečně zvláštní, že se to tak sešlo," řekl Deníku mluvčí resortu Vít Kolář.

Zatím posledním zatčeným se o víkendu stal student Radim Tobolka z královéhradecké univerzity. Podle všeho se mu vymstilo, že v rámci doktorandského výzkumu až příliš bedlivě zkoumal politický systém v Togu. Obdobný výzkum dělal bezprostředně předtím v Burundi.

Poslední zprávy z Toga vypadají nadějně.  Do země přijel český velvyslanec v Ghaně a s panem Tobolkou se sešel. Údajně je v dobrém stavu a nezacházejí s ním špatně. Podle velvyslance by mohl být propuštěn v nejbližších dnech.

Ne všichni v české diplomacii ale sdílejí stejný optimismus. „Řešili jsme to i s dalšími zeměmi EU a podle zkušeností jejich občanů zatčených v Togu víme, že se to celé může táhnout ještě velmi dlouho," míní Vít Kolář.

Na mrtvém bodě  uvázl i případ dvou vývojářů počítačových her, které v září zatkla řecká policie při focení vojenských objektů na ostrově Limnos. 

„Zatím se to ani nezačalo projednávat. Není tam vůbec žádný posun," krčí rameny Vít Kolář.  Kvůli stávce justičních pracovníků vycházejí naprázdno i snahy společnosti Bohemia Interactive, která oba muže zaměstnává.  „Poskytneme jim právní podporu," řekl před časem Deníku PR manažer firmy, který včera nebyl k zastižení.  

Ačkoliv je každý z případů zadržených „špionů" jiný, naznačují, že Češi si někdy v cizině počínají až příliš bezstarostně. „Problém je, že při cestách do zahraničí Češi podceňují rizika. Často si neuvědomují, že to, co zákony umožňují u nás, jinde tolerováno není," varuje Vít Kolář.

Tři kauzy, šest zatčených

Říjen 2011 – Jiří Cetel, Jan Coufal a Michal Veber se ocitli ve vězení poté, co v Zambii fotili kasárna a staré vojenské letadlo. Ve vazbě byli týden, poté se museli každý týden hlásit na policii. Před silvestrem za nejasných okolností uprchli, ministerstvo zahraničí jim zřejmě poskytlo falešné pasy.

Září 2012 – Při fotografování vojenských objektů na řeckém ostrově Limnos u tureckých hranic zatkla policie dva vývojáře firmy Bohemia Interactive Ivana Buchtu a Martina Pezlara.  Kvůli stávce justičních pracovníků jsou ve vazbě dodnes. Teoreticky jim hrozí až 20 let vězení.

Listopad 2012 – Student politologie Radim Tobolka byl zatčený pro podezření ze špionáže v Togu. Zřejmě kvůli kontaktům s tamní opozicí.