„První se uskutečnila díky vstřícnosti Diany Sternbergové už v roce 2005, teď jsme se na zámek rádi vrátili," zavzpomínala Simona Hušková, zakladatelka sdružení Pes senior, které lukavickému útulku pomáhá.

Uspořádat však takovou výstavu není jednoduché. Navíc když útulek žije především z vlastních peněz rodiny, která jej provozuje, a z podpory dárců. Měsíčně přijde provoz náhradního domova na zhruba sto tisíc. Aby bylo možné dvacítku psů na zámek přivézt, bylo třeba pomoci řady dobrovolníků.

„Jsme za to rádi, ale je to skutečně dřina. Naši dobrovolníci jsou například i z Dobříše u Prahy," prozradila Simona Hušková. Přitom v útulku žije kolem osmdesát psů různých ras i věku.

„Přijeli jsme s manželem z Hradce Králové. Nedávno jsme přišli o jezevčíka Tondu. Byl už starý. Ale bez psa si to neumíme představit, a tak jsme si řekli, že bychom pomohli nějakému z útulku, aby našel nový domov. Chceme se zatím jen podívat, ale když se nám nějaký zalíbí, bude náš," uvedla jedna z návštěvnic akce Marta Novotná.

Zájemci si mohli jednotlivé psy prohlédnout, projít se s nimi po parku, případně si některého hned odvést domů. „Celkem se nám daří pejsky umisťovat. A to nejen ty mladé, ale i starší," potvrdila Simona Hušková.

Lukavický útulek navíc pořádá pravidelné venčící soboty, kdy je možné vyrazit s psím nalezencem na procházku.