MUDr. Leoš Středa odpovídá: Hubnutí záleží na mnoha faktorech, rozhodující je váš metabolismus, ale také vůle a chuť se s nadbytečnými kilogramy poprat. Vždycky říkám svým pacientům – nechtějte hubnout rychle. Tělo je schopno odbourat za týden maximálně kilogram tuku. U lidí s rychlejším metabolismem i 2 kg. Jenže obézní obvykle rychlejší metabolismus nemají, proto jsou právě obézní. Pokud budete doopravdy chtít shodit 25 kilogramů, počítejte s půlroční redukční kúrou. Ta není až tak drastická, protože u diety StředaForm nebo třeba s dělenou stravou se najíte dostatečně. Fungují na jiném principu než omezení kalorií a pacienti s nimi hubnou úspěšně.
Jenže shodit kila není to hlavní, mnohem důležitější je si novou váhu udržet. Naučit své tělo, aby si na nová kila zvyklo a bralo zeštíhlenou postavu jako vlastní. Protože jinak hrozí jo-jo efekt. Podle mých zkušeností trvá v případě 25kilogramového úbytku fixační fáze celý rok. Po tu dobu nejste na dietě, jíte normální stravu, samozřejmě umírněně. A nesmíte přibrat, aby si tělo na novou váhu zvykalo. Není to až taková řehole, protože předchozí dietní režim způsobí, že se vám sníží produkce inzulínu, a ten hormon může za pocity hladu i za ukládání tuků. Navíc se během diety naučíte některým zásadám životosprávy. A hlavně se budete každý den vážit, abyste viděla i ten nejmenší výkyv směrem vzhůru. Protože pokud po ukončení diety začne váha stoupat, musíte urychleně zavést protiopatření. Shodit jedno či dvě kila není tak složité. Stačí např. na 3 až 5 dní snížit přísun jídla na polovinu nebo nasadit týdenní jednoduchou dietu a donutit tělo, aby se vrátilo k té nižší hmotnosti.
I paní Šimková se drží hlavně díky vůli. I když už dávno na přísné dietě není, chodí do ordinace každé 2 měsíce. Dnes se tomu říká koučing. Není to nic jiného než pravidelný odborný dohled. Máte nad sebou dohled lékaře, a ten vám radí, jak znovu nepřibrat.

Alena Šimková před začátkem hubnutí.Alena Šimková s doktorem Leošem Středou.Alena Šimková úspěšně zhubnula.

Co naši protagonisté?

Jak se drží režisér Magnusek, zpěvačka Csáková a doktor Středa, vám poreferujeme za týden. Prázdniny budou pro ně pokušením, všude spousta melounů (oblíbené jídlo režiséra Magnuska) a letních laskomin. To se vždy drží dieta hůř. Doufejme, že se drží.

Co hubnoucí čtenáři?

Z východních Čech už navštívily ordinaci čtyři stovky čtenářů Deníku. Z nich je většina těch, kteří vloni a letos hubnuli s Orlickým deníkem, celkem 350. Padesátka přibyla nyní i z ostatních míst. Nejčastěji z Pardubic a Hradce, ale také z Náchoda, okresu Semily nebo Moravské Třebové. Na hodnocení čtenářského hubnutí je zatím brzy, první výsledky budou na podzim. Všem hubnoucím držíme palce. Do ordinace bude možné se objednat opět v srpnu, potom zveřejníme telefon. Do té doby nám posílejte vaše dotazy na email: hubnetesdoktorem@denik.cz

STRÁNKY OBEZITOLOGICKÉ ALIANCE NAJDETE ZDE.

STRÁNKY POLIKLINIKY DOPRAVNÍHO ZDRAVOTNICTVÍ ZDE.