Známku pokřtil v sobotu odpoledne před muzeem Merkuru v Polici nad Metují vodou ze zdejšího pramene Julinka osobně její autor Pavel Sivko. „Byla to pro mě pocta, že jsem mohl tuto známku vytvořit. Práce na ní mě opravdu bavila. Vždy, když je to pěkný a zajímavý námět, tak se na tom dobře dělá. Podklady mně poskytl největší sběratel Merkuru v republice Jiří Mládek, který mě doslova zahrnul tolika materiály, že bylo těžké vybírat," svěřil se Pavel Sivko.

V muzeu Merkur byla k této příležitosti zřízena provizorní poštovna, kde si mohl každý zájemce novou známku koupit, nechat orazítkovat a společně s pamětním listem si ji i nechat od autora podepsat. Prostory se ihned zaplnily a o známku začala být pořádná mela. Po chvíli došly pamětní listy, tak se začalo improvizovat a známky se lepily na pohlednice města.

„Byla jsem s rodiči na výletě v Adršpachu a když začalo pršet, tak jsme vymýšleli náhradní program. Podle průvodce nás zaujalo muzeum Merkur. Nikdy jsme tady nebyli, tak jsme se jeli podívat. Že se tady něco koná, jsme nevěděli a jsem ráda, že jsme přijeli zrovna, když je tady takto významná událost. Známky sbírám, a tak mám radost, že se mně ji podařilo sehnat a ještě ji mám podepsanou od autora. Jen mě mrzí, že už neměli pamětní list. Nalepila jsem si ji proto na pohlednici Police nad Metují. Jsem šťastná, že budu mít něco nového a unikátního do sbírky. Třeba to bude někdy vzácné," pochlubila se nadšeně čtrnáctiletá Natálie Dellingerová z Chebu.

Náhodně muzeum navštívili také Kazárovi z Prahy, které déšť vyhnal ze skal. Svěřili se, že v muzeu už jsou podruhé, ale o žádné slávě neměli ani tušení.

„Byli jsme mile překvapeni, že jsme se trefili do takto významného dne, kdy se křtí známka a ještě tady je i její autor. Škoda, že už nebyl pamětní list, ale známku máme. Obdivovali jsme i nově otevřené expozice. Moc se nám to líbilo, stále je co obdivovat," dodali Kazárovi.

Zájemci o známku zaskočili pořadatele

Množství návštěvníků zaskočilo i pořadatele z polického klubu filatelistů. Podle zkušeností z jiných klubů nechali k této příležitosti vyrobit 250 pamětních listů a počítali, že to bude stačit na hodně dlouho. Očekávali, že prodají tak sto listů. Během hodinky ale už nebyl ani jeden.

„Jsem rád, že se na známku dostal zrovna Merkur. Zviditelní to ve světě hlavně naše město, ale i náš spolek. Tak velký ohlas a tolik lidí jsme ale nečekali. Za chvíli už bylo dost věcí vyprodaných, a tak jsme nemohli uspokojit všechny zájemce. Podařilo se to zvládnout za vydatné pomoci starostky Idy Jenkové a ředitelky z městské knihovny Věry Plachtové. Bez jejich pomoci bychom to nezvládli. Možná, že díky této akci se dostaneme do podvědomí mladých lidí, kteří rozšíří naše stárnoucí řady," svěřil se dlouholetý předseda polických filatelistů Miloš Thér.

Doplnil, že známek bylo vydáno několik tisíc, ale poptávka prý je tak velká, že v prodeji zřejmě moc dlouho nevydrží.

Za spoluautora je označován i majitel největší sbírky Merkurů na světě Jiří Mládek. „Já jsem se podílel jen tím, že jsem panu Sivkovi přinesl spoustu podkladů, že jimi byl úplně zahlcený," upřesnil Jiří Mládek s úsměvem.

Prozradil, že ale asi jistý vliv na vydání známky, na které je po generace oblíbená kovová stavebnice, má. „Aby vyšla poštovní známka, to byl můj dlouholetý sen. Že byla vytištěna je však zásluhou bruselských úředníků. Ti si vymysleli, že všechny státy Evropské unie vydají známku s dětskou hračkou, která je specifická pro danou zemi. Tento požadavek dostal také Břetislav Janík, ředitel známkové tvorby u České pošty. Ten přemýšlel, co by na té známce mělo být za hračku a možná si v té chvíli vzpomenul na mě," popisoval vznik známky Jiří Mládek.

Merkur chtěl dostat na známku deset let

Uvedl, že Břetislava Janíka už znal dlouho. Od roku 2005 se prý snažil stavebnici na známku prosadit, a tak úředníky, kteří to měli na starost, otravoval neustále dopisy a mailovou korespondencí. Do roku 2010 tam prý seděli dvě úřednice jako žáby na prameni a přes ně se nic nedostalo. Jedna prý dokonce prohlásila, že ta hračka se šroubkama by byla degradace poštovní tvorby.

„Po personálním zemětřesení nastoupil do České pošty nový ředitel a úředníci, mezi kterými byl i Břetislav Janík. Ten je velice prozíravý. Ví, jaký dát známkám trend, aby byly zajímavé a aby si je lidé kupovali. Nejen pro to, aby si je nalepili na dopis, ale aby si je také schovávali. Známka je kus umění. Když přišel požadavek z unie, tak si vzpomenul na mé maily. Shodou okolností to vše vyšlo tak krásně, že Merkur má zrovna krásné devadesáté výročí. Mám z toho všeho velikou radost," doplnil Jiří Mládek.