Stejně jako u všech ostatních se to liší případ od případu. „Jednoznačně dávám přednost dovolené u moře, protože takový pobyt má léčebné účinky a člověk přijde na úplně jiné myšlenky," má jasno Jiří Bartoš, starosta Kostelce nad Orlicí.

Práci si s sebou na dovolenou nevozí a jedinou noční můrou tak pro něho je telefonát od zvědavého novináře.

Svým „štamgastům" šijí zájezdy na míru

To starostu nedalekého Týniště nad Orlicí láká hlavně objevování nového. „Jezdíme na poznávací zájezdy. V Týništi máme cestovní kancelář, která pro naši partu takříkajíc šije zájezdy na míru," pochválil si Jaroslav Matička.

Tímto způsobem již procestovali například italské Dolomity, Maďarsko nebo zajímavá místa na březích Rýna a Dunaje. Letos se chystají do Bavorska.

Týnišťský starosta ale nezapomíná ani na české země. „Celý život jsem pracoval u Lesů České republiky. Jezdili jsme proto hlavně po podnikových rekreačních zařízeních," dodal Jaroslav Matička, kterého láska k myslivosti neopustila ani ve funkci starosty.

To vládce dobrušské radnice dává před létem přednost zimě, i když na klasické dovolené podle svých slov nebyl už dlouhé roky.

„Snažím se někam vyjíždět na prodloužené víkendy. Vzhledem k tomu, že jsem předseda Českého svazu skibobistů, nejraději vyrážím do rakouských nebo švýcarských Alp," říká bez dlouhého rozmýšlení Petr Tojnar, který prý ani na takovéto zkrácené dovolené nepřestává prostřednictvím notebooku a mobilníhotelefonu řešit to, co je právě potřeba. Přesto si ale dokáže odpočinout.

Bez signálu je  mobil jen zbytečná zátěž

„Hlava" sousedního města ale nemá mezi ročními obdobími žádné jasné preference. „Mám rád stejně tak letní dovolenou jako tu zimní. Za týden vyrážím na vandr po Velké Fatře. Bude to pánská jízda," prozradil své plány opočenský starosta Štěpán Jelínek. Ten prý někdy rovněž úřaduje i o dovolené, ale v tomto případě by to ani nebylo možné.

„Mezi kopci není žádný signál, takže brát si s sebou mobilní telefon by ani nemělo smysl," pousmál se.

Také starosta Rychnova nad Kněžnou tráví dny volna stejně rád na horách jako u moře. Místa, kam se nejraději vrací, ale leží ve větších nadmořských výškách. „Rád jezdím do rakouských Alp a podnikám horské túry. Byla doba, kdy jsem si na dovolenou nebral ani telefon, ale to už je minulostí. Přesto však hlavně odpočívám," ujistil Jan Skořepa.

Asi jedno z mála měst v okrese, které letos ani na pár dní neosiří, je Solnice. „Na žádné dovolené jsem tento rok nebyl a ani žádnou neplánuji. Určitě bych se ale po dlouhé době rád podíval k moři," říká smířeně starosta Ladislav Kubíček.

Chvíle odpočinku tak nejraději tráví v okolí domova. „Určitě čas od času podnikám nějaké výlety po České republice. Nejraději mám hory, především ty nejbližší," prozradil způsob své relaxace starosta, kterému nejsou cizí pohorky ani jízda na kole.

Všichni oslovení starostové se ale shodli v jednom – žádných nočních můr (s výjimkou zmiňovaných telefonátů) se na dovolených neobávají, přestože vědí, že neštěstí může někdy přece jen zavítat i do těch hor.

„Jediné, čeho bych se obával, by asi bylo zranění kohokoliv, s kým člověk cestuje. Z vytoužené dovolené by se pak rychle stal zážitek, na který asi nikdo rád nevzpomíná," zhodnotil Štěpán Jelínek.

Podobně to vidí i Jaroslav Matička, který za největší nebezpečí na svých cestách považuje riziko dopravní nehody.

Kam byste nikdy nevyrazili a proč?

JAN SKOŘEPA
Rychnov n. Kn.

V současné době bych rozhodně nevyrážel do zemí severní Afriky. Lidé jsou tam v pohybu a přestože v jednu chvíli může být někde klid, není jasné, zda tam na druhý den nezačne revoluce.

PETR TOJNAR
Dobruška

Jednou jsem se zařekl, že už nikdy nepojedu do Řecka, ale to bylo způsobeno špatnou zkušeností. Na pláž nás vozili několik kilometrů autobusem a moře tam bylo špinavé od proplouvajících lodí. Samozřejmě ale vím, že je tam spousta krásných lokalit.

JIŘÍ BARTOŠ
Kostelec n. O.

Mohl bych jet asi kamkoliv, ačkoliv mne trošku odrazují některé asijské státy. Pokud by tam ale chtělo jet více známých lidí, přizpůsobil bych se.

JAROSLAV
MATIČKA
Týniště n. O.

Takhle jsem o dovolené nikdy nepřemýšlel, takže mne teď hned nic nenapadá. Jel bych asi kamkoliv.

ŠTĚPÁN JELÍNEK
Opočno

Asi bych nevyrážel na dovolenou tam, kde zrovna hrozí nějaké masové nepokoje nebo třeba stávky. Takových míst je v současné době docela dost. Jinak bych se toho ale nebál.

LADISLAV
KUBÍČEK
Solnice

Rozhodně mne nelákají asijské země, jako třeba Indie nebo Pákistán. Hlavně kvůli tamním hygienickým podmínkám, ale také špatné bezpečnostní situaci.