Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Stará se o lesy šlechtického panství, chválí paní hraběnku

Královéhradecko, Trutnov - Na opočenském panství je už dynastie z trutnovské lesárny.

25.5.2017
SDÍLEJ:

Ladislav Šimerda (na snímku vlevo), ředitel Správy lesů šlechtického rodu Colloredo-Mansfeldů v Opočně a Dobříši, na lesnické akademii v Trutnově studoval, pak učil a teď tam jezdí k maturitám jako člen zkušební komise. Foto: Archiv ČLA

Ladislav Šimerda je ředitelem Správy lesů, které patří Kristině Colloredo-Mansfeldové v Opočně a Dobříši. Na lesnické akademii v Trutnově studoval, pak učil a teď tam jezdí k maturitám jako člen zkušební komise.

„Jsem velice šťastný, když jsem pozvaný k maturitám do Trutnova. Takový úkol vděčně přijímám. Vidím kvalitu budoucích lesníků a jejich připravenost pro praxi. Je to nádherná zpětná vazba. Je patrné i na složení zkušební komise, ve které se objevují i ředitelé Lesů ČR, jaký to má význam," řekl v průběhu praktických zkoušek a neskrýval spokojenost se znalostmi studentů. „Je to náš úkol, nepřipustit nižší úroveň, držet vysokou kvalitu a věhlas lesnické akademie v Trutnově, který je v republice i Evropy značný," zdůraznil Šimerda.

Jak přiznal, účasti u maturitních zkoušek využívá k vytipování nových adeptů pro práci na lesním panství šlechtického rodu Colloredo-Mansfeldů. „Ze zaměstnanců tam je 70 procent absolventů lesnické školy v Trutnově, to už je taková trutnovská dynastie," pousmál se. Koneckonců, jeho nadřízený, syn 76leté hraběnky Kristiny, hrabě Leonard Colloredo-Mansfeld, vystudoval lesnickou školu v rakouském Bruck an der Mur. Tu pojí partnerství s trutnovskou školou.

Zkušený lesník má o spolupráci se šlechtickým rodem jen slova uznání. „Chovají se jako normální lidé, obzvláště u starší generace je patrná velká úcta k lidem, kteří pro ně pracují, ať jsou na jakémkoliv stupni pracovního zařazení," pravil Ladislav Šimerda a ještě přiblížil svoje pracovní uplatnění: „Je to velmi široký záběr. Někdy jsem asistentem paní hraběnky, někdy je to práce všeho druhu v lese. Je s ní vynikající spolupráce. Zná sedm světových jazyků. Má trvalé bydliště v Opočně, bydlí vedle naší lesní správy."

Jako blízký spolupracovník hraběnky dobře zná problematickou situaci s restitucí zámku, kvůli které se vedou spory již 26 let. „Proces o jeho navrácení provází dlouhé peripetie a byl znovu obnoven. Zámek byl přitom jejich rodinným majetkem, stejně jako všechny sbírky a mobiliář, které byly postupně utvářeny generacemi jejich rodu, jež ho tam přinášely," řekl Šimerda.

Ústavní stížnost kvůli zámku
Podle našich aktuálních informací Kristina Colloredo-Mansfeldová, dědička opočenského zámku, podala v průběhu května ústavní stížnost ve věci restituce nemovitého majetku. Její dovolání proti pravomocnému rozsudku, který památku v dubnu 2016 přiřkl státu, odmítl letos v únoru Nejvyšší soud. Zámek její rodině zabavili nejprve nacisté a následně si ho ponechali komunisté. Rod Colloredů (později Colloredové z Wallsee a Colloredo-Mannsfeldové) získal opočenské panství do dědičného držení 30. srpna 1636 za 51 456 rýnských zlatých od císaře.

Autor: Jan Braun

25.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Obrovskou historii má hornictví na Žacléřsku, uhlí se tam dolovalo 422 let.  Jeho dějiny popsal Jiří Mauer.
23

Z hornické bašty je skanzen

SNÍH NA ČERNÉ HOŘE. SkiResort již díky moderní technologii, navzdory teplému počasí, zasněžuje část sjezdovky Anděl.
9

Továrna na sníh už chrlí zásoby na Černé hoře

Anketa Deníku: Proč jdu letos volit?

Královéhradecký kraj - Zeptali jsme se: Jdete letos volit a proč?

Vítězný tým Ruce v bok byl suverénní, neztratil ani bod

Rychnov nad Kněžnou - Rychnovští Sokolové uspořádali nohejbalový turnaj trojic.

Řidiči si oddychnou. Do Úprkovy ulice se vrátí auta již příští úterý

Hradec Králové - O měsíc dříve, než bylo původně v plánu, se vrátí automobilová i autobusová doprava na opravenou Úprkovu ulici v Malšovicích.

AKTUALIZOVÁNO

Superdebata Deníku: nikdo nechce vládu ANO. Ať už bez Babiše, nebo s ním

/SLEDOVALI JSME ON-LINE, GRAFIKA, VIDEO/ Pouhý den před sněmovními volbami se v redakci Deníku sešla desítka zástupců politických stran při předvolební superdebatě. Na přetřes přišla všeobecně probíraná témata - ať už elektronická evidence tržeb, přijetí eura či přijímání migrantů. Z odpovědí také vyplynulo, že favorit voleb ANO to bude mít v případě výhry s formováním vlády složité. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení