„Naši pracovníci opakovaně radí: ponechte je v klidu, protože zcela pravděpodobně je někde poblíž jeho rodič, který se o ně dokáže postarat lépe, než jakýkoliv člověk,“ říká mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný.

Nejčastěji lidé narazí na mladé zajíčky, srnčata nebo z hnízda vypadlá ptáčata. „V první řadě je důležité zachovat si od dané situace odstup, a to jak fyzický, tak emocionální,“ pokračuje Radek Drahný. „Uvědomme si, že volně žijící zvířata jsou divocí tvorové, pro které zásah člověka znamená neúměrnou stresovou zátěž. Pokud porušíte náležitý fyzický odstup a zvíře se pokusíte například přenést na vhodnější místo, již tímto kontaktem výrazně snížíte jeho šanci na přežití. Pouze v případě ptačích mláďat, žebrajících o potravu na zemi, je můžete vysadit na nejbližší větev a tím ochránit před kočkou či psem. Pomoc naopak potřebují zvířata, která jsou zraněná. V případě mláďat pak ta, která jsou evidentně daleko od své rodné nory či hnízda a jdou za člověkem, péči odborníků potřebují.“

Záchranná stanice ve Vrchlabí se může postarat o zvířata zjevně postižená. Jejím úkolem je zajistit odbornou pomoc dočasně či trvale hendikepovaným zvířatům, péči o nalezená opuštěná mláďata, přípravu vyléčených jedinců k návratu do volné přírody, či záchranné transfery. 

Kontaktní údaje Záchranné stanice Správy KRNAP ve Vrchlabí najdete zde: https://www.krnap.cz/zachranna-stanice/. Její pracovnice jsou k dispozici 24 hodin denně, zejména na telefonním čísle 737 890 559. Na něm poskytují i rady, jak si v dané situaci poradit.