„Nechali jsme si zpracovat přehled dalšího možného vývoje a výdaje při pokračování sporu by byly tak vysoké, že by se rovnaly tomu, kdybychom spor ukončili za 12 milionů korun,“ řekla novinářům náměstkyně primátora pro ekonomiku Monika Štayrová.

Město s ABD Invest uzavřelo v roce 2006 kontrakt na dobu šestnácti let. Firma měla jako nájemce modernizovat zimní stadion, aby město nemuselo naráz investovat stovky milionů korun. Rekonstrukci mělo splácet ročně 25 miliony korun a roční platbou 12 milionů na provoz. Celkem měla firma dostat 610 milionů, ale už po šesti letech město kontrakt vypovědělo. ABD Invest nyní po Hradci Králové žádá peníze za provedené práce.

Soudkyně Milena Heřmanová minulý týden vyzvala strany ke smíru, jejich právní zástupci však uvedli, že k tomu nemají oprávnění.

„Záleží také na tom, jak je nárok ABD oprávněný. Je však velmi těžko předvídatelné, jak by soud dopadl,“ uvedla náměstkyně primátora pro oblast majetku Věra Pourová. Připomněla, že okresní soud nyní přistoupil k takzvané koncentraci řízení a chce na stůl všechny důkazy s tím, že žádné jiné už nepřipustí. „ABD se něčeho domáhá, ale nikoliv konkrétně dokazuje, na co má nárok,“ řekla Věra Pourová.

Stadionu by hrozilo velké poškození

U soudu se totiž ukázalo, že určit a vyčíslit rozsah provedených prací je velmi komplikované. „Bez demontáže a kompletního srovnání s původním stavem to není možné,“ vysvětlil soudní znalec Petr Sedlák. Podle něj by to však mohlo znamenat rozsáhlé poškození stadionu.

Věra Pourová uvedla, že ABD Invest není solventní a je možné, že existuje jen kvůli tomuto soudnímu sporu a možnosti, že v něm získá nějaké finance. Naopak kdyby město soud vyhrálo a požadovalo od firmy zaplacení soudních nákladů, zřejmě by nic nedostalo. „Ta společnost je prázdná schránka, která nic nemá,“ upozornila náměstkyně.

O smíru musí rozhodnout zastupitelstvo. Podle Moniky Štayrové město odkoupilo od banky úvěr, který si ABD Invest vzal na opravy stadionu. Získalo jej za 20 milionů korun, tedy za pět procent původní částky.

K roztržce mezi městem a firmou došlo na jaře roku 2011, kdy radnice uvedla, že kontrakt je pro město nevýhodný. V roce 2012 město oznámilo, že smlouva obešla zákon o veřejných zakázkách, takže je neplatná, a firmě kontrakt vypovědělo. Také soudy pak smlouvu označily za neplatnou a Hradec Králové stadion v prosinci 2013 od firmy převzal.