Během třetího listopadového víkendu odstartovala lyžařská sezona na Černé hoře, před týdnem otevřela Malá Úpa. O tomto víkendu se přidávají Špindlerův Mlýn, Pec pod Sněžkou, Benecko, Vítkovice v Krkonoších a Říčky v Orlických horách. Příští týden ve čtvrtek 14. prosince se rozjede provoz také v Deštném v Orlických horách, v pátek v Černém Dole, Harrachově, večerním lyžováním zahájí v Mladých Bukách, v sobotu chtějí začít také v Rokytnici nad Jizerou. Skiareály vydatně investovaly do zasněžovacích zařízení. V Černém Dole, krkonošských Horních Mísečkách a Deštném vyrostly nové lanovky, v Javořím Dole v Peci pod Sněžkou nový vlek, sjezdové tratě prodloužily areály Černý Důl a Mísečky.

NOVÁTORSKÝ PROJEKT

Úplnou novinkou českých sjezdovek bude otevření Medical Pointu ve Svatém Petru ve Špindlerově Mlýně. Traumatologicko-chirurgická ambulance je detašovaným pracovištěm Nemocnice Vrchlabí a nachází se přímo na dojezdu černé sjezdovky.

Zdravotnický servis v dřevem opláštěné budově Medical Pointu spustí činnost v sobotu při oficiálním zahájení lyžařské sezony ve Špindlerově Mlýně. „Lékaři tam zhodnotí stav pacienta a zajistí mu na místě odborné ošetření,“ vysvětlila Lenka Holá, mluvčí skupiny Penta Hospitals, která vlastní Nemocnici Vrchlabí a stojí za tímto novátorským projektem. „Lyžaři a snowboardisté budou v nejlepších rukách, postarají se o ně lékaři a sestry z vrchlabské nemocnice, kteří mají praxi v oboru traumatologie nebo chirurgie,“ doplnila. Medical Point ve Svatém Petru je smluvním partnerem zdravotních pojišťoven a akceptuje jak cestovní, tak evropské pojištění. „Cílem Medical Pointu je okamžité poskytnutí odborné zdravotnické pomoci zraněným lyžařům bezprostředně u sjezdovky. Díky uzavřeným smlouvám s pojišťovnami ošetříme pojištěného pacienta zdarma. Jsme součástí dlouhodobé vize Skiareálu Špindlerův Mlýn, který chce zvyšovat kvalitu služeb pro návštěvníky, a to nás těší,“ řekla mluvčí Penta Hospitals. Otevírací doba Medical Pointu je od 8.30 do 16.30.

KOHÁK I VAŠUT

Špindlerovský skiareál instaloval nové bezpečnostní sítě na červené sjezdovce na Medvědíně a na velkém hanku černé sjezdovky ve Svatém Petru. „Snažili jsme se zvýšit bezpečnost lyžování,“ připomněl ředitel Skiareálu Čeněk Jílek.

Ve Špindlerově Mlýně se v pátek otevírají ve Svatém Petru modrá sjezdovka, na Medvědíně sjezdovka Hřiště a Červená od spodní stanice vleku, a Nová Hromovka. „K odjezdu z Horních Míseček můžou lyžaři se zvýšenou opatrností využít částečně upravenou Vodárenskou. Zpět se můžou vrátit opatrně po částečně upravené Machytce. V sobotu a v neděli pak ještě přibude malý hank ve Svatém Petru a kotvový vlek pod lanovkou na Medvědíně,“ upřesnila Martina Voráčková ze Skiareálu Špindlerův Mlýn.

Sobotní SkiOpening přivede do areálu Svatý Petr Janka Ledeckého, který tam bude mít koncert od 14.30 hodin, a herce z filmu Špindl. Ten se v krkonošském horském středisku natáčel letos v únoru a březnu. Ještě před uvedením do kin 21. prosince uvidí návštěvníci SkiOpeningu jeho předpremiéru v sobotu po setmění od 18.00, od 15.00 budou mít autogramiádu Marek Vašut, Jakub Kohák, Jan Révai, Anna Polívková, Kateřina Klausová, Anita Krausová nebo režisér filmu Milan Cieslar.

OTEVÍRÁ I JAVOR

Lyžařská sezona začíná v pátek rovněž v Peci pod Sněžkou. Otevřeny budou sjezdovky Javor 2, Lyžařská cesta, Smrk, U potoka, Zahrádky, Mulda, U lesa, Klondike. Celkem to dává 6,5 km sjezdovek. Spuštěn již byl provoz šestisedačkové lanovky Hofmanky Express v Janských Lázních, na Černé hoře se lyžuje na Andělu, Zalomené a Ford Černohorské.