I na Rychnovsku se tak dá najít celá řada extrémů. Sídla ležící vedle sebe tak klidně mohla mít propastný rozdíl ve voličské účasti.


Nízká volební účast je v Rokytnici v Orlických horách již tradicí a nemohla místního starostu nijak překvapit. „Už ani nemá cenu rozebírat důvody, proč tomu tak u nás je. Žije tu řada lidí, které nezajímá vůbec nic," řekl Petr Hudousek s tím, že nejnižší volební účasti v celém okrese nedokázali zabránit ani příchozí s voličskými průkazy z řad chalupářů a lyžařů.


Volební účast zde jako na jediném místě v celém okrese klesla pod padesát procent.  Na druhou stranu ale mohli lidé s voličskými průkazy stát za faktem, že zde jako v jediném městě v celém Rychnovsku zvítězil Karel Schwarzenberg.


Lyžaři dokázali přečíslit místní


Voličská účast v Rokytnici ostře kontrastuje s návalem ve volební místnosti v sousedních Říčkách. Důvod je ale všem jasný. O víkendu se zde konalo lyžařské Skiinterkritérium. „S voličským průkazem přišlo více než 120 lidí. Většina z nich byli soutěžící a pořadatelé závodů," řekl starosta Jaroslav Kuchta s tím, že převaha návštěvníků jednoznačně stála i za drtivým vítězstvím Karla Schwarzenberga v této obci. U místních by prý s největší pravděpodobností uspěl Miloš Zeman.


Ten naproti tomu jednoznačně uspěl v Krchlebách, kde byla volební účast druhá nejvyšší. S největší pravděpodobností by po odečtení hlasů na voličské průkazy byla vůbec nejvyšší.


Stali se baštou Miloše Zemana


Ani zdejší starosta nebyl výsledkem příliš překvapen. „Podpora Miloši Zemanovi se dala očekávat vzhledem k výsledkům prvního kola. Je ale těžké odhadovat, proč měl zrovna u nás tak výraznou převahu," uvedl Josef Myšák, starosta Krchleb, s tím, že svou osobní volbu si nechá pro sebe.


Zajímavé je, že prakticky na dohled z Krchleb, kde byla účast druhá nejvyšší, se nachází vesnice s druhou nejnižší účastí. Ve Svídnici přišlo k urně jen něco málo přes polovinu oprávněných voličů. Na rozdíl od sousedů tu ale zvítězil Karel Schwarzenberg.


Patrně nejkurióznější výsledek celých voleb byl na Rychnovsku zaznamenán v obci Polom.

Polom: Zeman versus Schwarzenberg 32:32

Nezajímavější výsledek druhého kola prezidentských voleb na Rychnovsku byl asi ten z Polomi. V malé obci nedaleko Potštejna přišlo k urně 64,71 procenta oprávněných voličů.


I zde se objevili hlasující s voličskými průkazy, ale jejich počet nemohl konečný výsledek příliš zvrátit. „Myslím, že u nás odvolili asi tři lidé, kteří nemají v obci trvalý pobyt," uvedl starosta Josef Šalda, který přiznal, že nerozhodný výsledek pro něj byl jistým překvapením.


„Volby u nás dopadají lépe pro levicové strany. Hodně hlasů dostávají i komunisté. Proto bych čekal, že zde zvítězí Miloš Zeman, který byl jednoznačně levicovým kandidátem," řekl dále starosta.


Co výsledek nejvíce ovlivnilo směrem k remíze je těžké odhadovat. Vzhledem k relativně vysoké volební účastí to ale asi byl zvýšený zájem mladší generace. „Odvolilo hodně mladých lidí, což rozhodně není pravidlem. Ti volili s největší pravděpodobností Karla Schwarzenberga," uzavřel Josef Šalda.


To potvrzují i slova jednoho z místních. „Já jsem volil Zemana, ale je pravda, že většina mladých podporovala Schwarzenberga," řekl Josef Ferkl. Konečné skóre v Polomi tak bylo 32:32.