Helena Johnová, sdružení Přátelé Jeunesse Lumiere, Česká Třebová:
„Myslím, že dnes všichni lidé musí soucítit s těmi, jichž se tragédie dotkla. Soucítit znamená cítit s druhým. To umí jen člověk. To nás odlišuje od zvířat. Stejně tak nás od nich bohužel odlišuje to, že zabíjíme a ubližujeme i ve chvílích, kdy není ohrožen náš život.
Protože mám přátele po celém světě, vždy cítím obavy o ty, kteří žijí v místech přírodních neštěstí, konfliktů, válek, atentátů…
Mít obavu o zdraví či život druhého neznamená mít strach. Strach ochromuje, někdy zaslepuje a není dobrým rádcem.
Křesťanství přináší pohled na člověka jako na jedinečnou bytost, plnou různých možností, velkého potenciálu, který může použít k dobrému, nebo i ke zlému. V Bibli najdeme mnoho pasáží, kdy je člověk vybízen k tomu, aby svá obdarování využíval k dobrému. Pokud se o to lidé snaží, pokud je dobro jejich cílem, myslím, že vždy najdou společnou řeč, ať jsou z jakékoli části světa, jakékoli politické strany či jakéhokoli náboženství.
Ale mnohdy společnou řeč nenajdou, a potom je na místě být prozíravý a také umět chránit ty hodnoty, které považujeme za důležité.
Naši předkové se příchodu islámu bránili, dodnes se na různých místech připomíná vítězství nad Turky… Dnes, kdy se kultury prolínají, existují a žijí vedle sebe, musíme hledat dnešní způsoby, jak hájit a chránit to, co považujeme za důležité."

Zdenka Novotná, esperantský kroužek Amikeco, Česká Třebová:
„Člověka zaráží, jak mohou být lidé takoví. Jsou tak vychovaní, sami při tom i zahynou kvůli svému přesvědčení.
Moje esperantské přítelkyně Nicole a Anna-Marie žijí v Paříži. Nevím, jestli byly v Paříži, nebo u příbuzných na venkově. Rozhodně se jim zkusím dovolat nebo napsat, píšeme si často.
Strach člověka velice ničí, na každého člověka tyto tragické události doléhají."

Napište nám! S jakými pocity sledujete aktuální dění ve Francii? Máte strach? Můžete jen vyjádřit soustrast… Je podle Vás v dnešním světě možná nekonfliktní koexistence křesťanství, islámu a dalších náboženství? Co bude následovat? Jak by se podle vás měla zachovat Evropa?
Pište do diskuze pod článkem nebo na mail sarka.mikulecka@denik.cz.