Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Smutný osud Azurového okna Kamenné bráně nehrozí

Královéhradecko, Broumovsko - Přibližně před měsícem se do vln Středozemního moře zřítil skalní útvar Azurové okno. Turisticky atraktivní místo podobného charakteru (i když v mnohem menším měřítku) lze nalézt i v Broumovských stěnách.

14.4.2017
SDÍLEJ:

PŘÍRODNÍ TELEVIZE s neokoukaným programem. Kamenná brána je — jeden z hlavních symbolů Broumovských stěn připomínající obří televizi. Je tvořená mohutným obloukovitým kamenem, který je opřený úzkými konci o dva skalní sloupy.Foto: Archiv Vlasta Wiki

Malebné seskupení skalních bloků přímo v horní hraně svahu vytváří nejen skutečnou skalní bránu zaklenutou obloukem skalního bloku, ale i výborné místo k pohledu na Broumovskou kotlinu a na četné hřebeny hor obklopujících česko-polské příhraničí.

Občas skály padají, brána by měla vydržet

Nemůže skalní bránu také potkat osud Azurového okna? „Návštěvníci našich skalních měst dobře vědí, že i mohutné pískovcové masívy neustále čelí povětrnostním vlivům, což není bez následků. Čas od času se stane, že rušivých vlivů je příliš mnoho, a pak se rozpadne i objemově větší skalní hmota. Následuje skalní zřícení," uvádí odborník na geologii a speleologii Broumovska Jiří Kopecký. Podle jeho slov ale Kamenné bráně v současné době nebezpečí nehrozí.

Výletníky lákala už v 17. století

Ojedinělý skalní útvar láká návštěvníky na vyhlídku nad horním koncem obce Martínkovice prokazatelně více než tři století. Na skalní stěně lze spatřit i několik stop, svědčících o dlouhodobé oblibě tohoto pozoruhodného místa - do pískovcové skály je vytesán letopočet 1795, v jeho blízkosti najdete i znak benediktinského kláštera s dalším letopočtem 1888 a iniciálami ABB.

Psal o ní již Hesselius ve známém herbáři

Jak prozrazuje Jiří Kopecký, pravděpodobně tou nejstarší zmínkou o Kamenné bráně je zpráva sepsaná Johanem Georgem Adalbertem Hesseliem, ředitelem broumovského benediktinského panství. Ve známém Urbáři broumovského panství je Kamenná brána (Steinere Tor) nejen popsána jako místo známé krásným a dalekým výhledem, ale najdeme také poznámku, že se zde i sama milostivá vrchnost v roce 1672 (broumovský opat Tomáš Sartorius s doprovodem) bavila a také posvačila.

„Tuto písemnou zmínku vztahující se k roku 1672 lze pokládat za nejstarší doklad o známosti a turistických návštěvách tohoto unikátního přírodního útvaru na Broumovsku," dodává Kopecký.

Jiří Řezník

Autor: Redakce

14.4.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Na Opočenský divadelní podzim zavítá Limonádový Joe.

Na Opočenský divadelní podzim zavítá Limonádový Joe

Ilustrační foto.

Chystá se turnaj neregistrovaných hráčů v Dobrušce

Pryč s billboardy? Před volbami zákaz (ne)vadí

Hradec Králové - Na jedné straně se z billboardu usmívá Petr Robejšek s Danielou Luskovou (Realisté), kterým z druhé strany „kryje“ záda Tomio Okamura (SPD). Jen o kus dál na stejné cestě, na silnici první třídy z Hradce Králové do Pardubic, láká řidiče k volbám předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. V jiných časech by se nad tím člověk nepozastavil.

Lidé se loučili s náčelníkem krkonošské Horské služby Adolfem Klepšem

Královéhradecko, Vrchlabí - Stovky lidí, včetně ministryně Šlechtové, se přišly naposledy rozloučit s náčelníkem Horské služby Krkonoše Adolfem Klepšem. Zemřel 10. října.

Naši prvňáci: ZŠ Rokytnice v Orlických horách

Rychnovsko - Seriál Deníku - Moje první školní tablo:

Deváté kolo podzimní fotbalové Tip ligy čtenářů Deníku vyhrál Jan Koblic

Rychnov nad Kněžnou - Vítězem 9. kola podzimní fotbalové Tip ligy čtenářů Rychnovského deníku se stal Jan Koblic z Vamberka (RK0039), který stejně jako Zdeňka Procházková a Vladimír Beran získal šestnáct bodů a upevnil si průběžné vedení. O jeho triumfu rozhodlo, že přesně uhádl Supertrefu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení