VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Slučování středních škol se odkládá

Královéhradecko - Plánované sloučení středních škol, které se potýkají s nedostatkem žáků, Královéhradecký kraj odložil nejméně o rok.

19.3.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Radka Doležalová

Rada kraje v úterý hlasovala o devíti návrzích na sloučení, všechny však zamítla. Podle krajského radního Josefa Dvořáka (ČSSD) se proti slučování postavili starostové měst, ředitelé škol i podnikatelé, kteří si například ve Vrchlabí stěžovali, že  s žáky z tamějšího učiliště počítají.

Návrh bez politické podpory

Kraj už dříve upozornil, že u slučování škol chce jít smírnou cestou a preferovat dohodu se školami i s vedením radnic.

Radní Dvořák však připustil, že návrh nezískal politickou podporu ČSSD.  „Tento bod jsem dal v pondělí zařadit na zasedání Krajského výkonného výboru ČSSD, kde bylo dokonce přijato usnesení, že výbor nedoporučuje zastupitelům schválení optimalizace,"  řekl radní.

„Problémy s nízkým počtem žáků i s nedostatkem financí na mzdy učitelů nás budou trápit dál a musíme je řešit," řekla radní pro oblast školství Táňa Šormová. Upozornila, že  nabídka středních škol  v kraji téměř dvojnásobně převyšuje zájem žáků. Navíc obory, které jsou pro zaměstnavatele v kraji potřebné, nejsou pro rodiče žáků dost zajímavé zejména z finančního hlediska.

Josef Dvořák zdůraznil, že příprava na optimalizaci středního školství si vyžádá delší dobu než 2,5 měsíce, které jí kraj věnoval. „Špatně jsme odhadli čas, za který se to dá stihnout," řekl včera radní. Dobu přípravy odhadl minimálně na rok a upozornil, že je při ní nutné vzít v úvahu i jiná kritéria než jen počet žáků.

Z ředitelů by měli být manažeři

Podle radního chce kraj také více tlačit na ředitele škol, které unikly slučování, aby prokázali své manažerské schopnosti a přiblížili své školy ekonomické soběstačnosti. Měli by uzpůsobit počet učitelů počtu studentů tak, aby jim vycházely peníze na mzdy.

„Některé školy jsou schopny si vydělávat doplňkovou činností," uvedl Josef Dvořák. Dodal, že školy, které leží blízko sebe, by mohly ušetřit, kdyby navzájem využívaly  členy svých pedagogických sborů.

Rada kraje také pověřila odbor školství a radní Šormovou  předložením návrhu změn v oborové skladbě na školách v kraji. „Vytvoření víceoborových tříd by nám mělo alespoň částečně pomoci s problémem malého počtu žáků v třídách jednotlivých oborů," uvedla radní. Podotkla, že do budoucna však bude proces optimalizace  rozhodně potřebný. „Jen je potřeba najít cestu, na které se shodnou školy, kraj i místní samosprávy," dodala Táňa Šormová.

Seznam škol ke sloučení zamítnutý radou
Vyšší odborná škola stavební a Střední průmyslová škola stavební arch. Jana Letzela, Náchod + Obchodní akademie Náchod
Obchodní akademie, Trutnov a VOŠ + SŠ zdravotnická, Trutnov
Střední odborné učiliště, Lázně Bělohrad + Integrovaná střední škola, Nová Paka
Střední odborná škola a Střední odborné učiliště, Vrchlabí + Gymnázium a Střední odborná škola, Hostinné
Gymnázium, Nový Bydžov + Vyšší odborná škola a střední odborná škola, Nový Bydžov
Střední škola zemědělská a ekologická a střední odborné učiliště chladicí a klimatizační techniky, Kostelec nad Orlicí + Obchodní akademie Kostelec nad Orlicí
Střední škola potravinářská, Smiřice + Střední škola řemeslná Jaroměř
Odborné učiliště a praktická škola, Hořice + ZŠ (Husova, Hořice)
Střední škola oděvní, služeb a ekonomiky, Červený Kostelec + SPŠ Hronov

Autor: Ivana Vitovská

19.3.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Rychnovští kriminalisté odhalili tři pěstírny konopí.

Rychnovští kriminalisté odhalili tři pěstírny konopí

Ilustrační foto

Rychnov a Kostelec hrají doma

Kam za zábavou: Funk You! a DJ All-in

Rychnovsko /POZVÁNKY/ - Na koupališti v Kostelci nad Orlicí proběhne již legendární tancovačka, kde si užijete funky a breakbeat hudbu. Akce se koná v sobotu 21. října od 21 do 2 hodin.

Baroni přivítají Nový Bydžov

Rychnovsko - Kam za sportem v okrese:

Volební místnosti jsou i pod policejním drobnohledem

Královéhradecko - Volební „bitva“ právě vrcholí. Z preventivních důvodů se na hladký průběh letošních voleb do Poslanecké sněmovny zaměřila i policie v Královéhradeckém kraji.

Těsné domácí prohry doberských „fialek“

Dobré - Ligové soutěže stolních tenistek pokračovaly dalšími zápasy. Prvoligovým i druholigovým doberským „fialkám“ se v domácím prostředí nedařilo, když své zápasy těsně prohrály. Uspělo jen divizní „déčko“, které remizovalo s Pardubicemi a zdolalo Chrudim.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení