VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Slavíte Mezinárodní den žen, nebo je to pro Vás svátek 
z dob minulého režimu?

JIŘÍ VÁCLAVÍKvyšetřovatel RK hasičůSvátků, kdy si lidé mohou projevit své city a lásku, není v dnešní uspěchané době nikdy dost. Jelikož nemám rád situace, kdy mi někdo něco nařizuje a přikazuje, snažím se své blízké překvapovat a obdarovávat  nečekaně a při různých příležitostech. Mezinárodní den žen doma striktně nedržíme, ale občas uděláme výjimku. I když se jedná o svátek slavený od roku 1909, spatřuji na něm jisté skvrny od komunistické propagandy. Režimy vlád jsou však takové, jací jsou v dané zemi lidé. I kapitalismus má podle mne své mouchy a máme rozhodně co napravovat.Verdikt: SPÍŠE NE

9.3.2013
SDÍLEJ:

Květinářství v jednom z královéhradeckých obchodních center.Foto: Deník/ Jan Jelínek

YVONA BŮŽKOVÁ
ředitelka SŠZE a SOU CHKT Kostelec n. O.
Oslava MDŽ je pro mě spojena se vzpomínkami na základní školu. V té době byly oslavy dle pamětnic velmi bujaré, zejména pánové se prý rádi zúčastňovali. Já coby žákyňka základní školy jsem dostávala s železnou pravidelností se opakující úkol, vytvořit přáníčko.  Podobně jako pro prvomájové oslavy jsme stále dokola malovali šeříky, tak při příležitosti „emdéžet" to byl tulipán, malovaný, vystřihovaný nebo lepený z různých materiálů. Na střední a vysoké škole už jsme přáníčka pochopitelně nevytvářeli, a protože jsem ještě nebyla v kategorii pracujících žen hodných náležitého ocenění, začal mě tento svátek úspěšně míjet a je tomu tak dodnes.
Verdikt: NE

PAVEL ŠTĚPÁN
vedoucí společenského centra v Dobrušce
Neslavím jej, ale ani si nemyslím, že je to svátek komunistů (když je žen:-)). Z dřívějších socialistických dob je hodně zprofanován, a tak se zcela určitě zcela zapomnělo na jeho původní význam. Někdo slaví den matek, někdo den žen.  Jak to komu vyhovuje a jak je zvyklý. Myslím, že by se na něho nemělo zapomínat a občas si připomenout, kdy a kde vznikl, a jaký byl jeho původní význam a účel.
Verdikt: NE

FRANTIŠEK KINSKÝ
potomek české šlechty a zastupitel Kostelce n. O.
Mezinárodní den žen neslavím, ani jsem nikdy neslavil. On to vlastně za dob bývalých ani tak moc svátek žen nebyl. Byl to den, kdy bylo možné do pozdních nočních hodin vidět potácející se mužské postavy, vracející se z bujaré oslavy, s více či méně zoufalým pugétem tři karafiátů, jiné květiny ani nebyly, a opelichaným asparágusem, na cestě domů – oslavit MDŽ s manželkami. Všech žen mi v ten den bylo vždycky líto. Já si držel svůj soukromý svátek. První jarní den, a pak všechny ostatní, kdy jsem mohl ženu potěšit květinou, milým dárkem. Ono to tehdy bylo jako se vším. Svátek, který komunisté ukradli socialistům a degradovali. Newyorské švadleny pochodující v protestním průvodu by asi byly hodně překvapené, co se z jejich boje za lepší podmínky k životu v tom komunistickém ráji nakonec stalo. A ten absurdní pozůstatek z dob bývalých je, že je to s MDŽ jako s VŘSR, říjnová revoluce v listopadu a Svátek žen, který se od roku 1909 slaví poslední únorovou neděli, připadá na  8.března. Svátek matek byl a je pro mě daleko významnějším svátkem.
Verdikt: NE

Žádný z porotců Mezinárodní den žen neslaví.

Autor: Kamila Císařová

9.3.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Rychnovští kriminalisté odhalili tři pěstírny konopí.

Rychnovští kriminalisté odhalili tři pěstírny konopí

Ilustrační foto

Rychnov a Kostelec hrají doma

Kam za zábavou: Funk You! a DJ All-in

Rychnovsko /POZVÁNKY/ - Na koupališti v Kostelci nad Orlicí proběhne již legendární tancovačka, kde si užijete funky a breakbeat hudbu. Akce se koná v sobotu 21. října od 21 do 2 hodin.

Baroni přivítají Nový Bydžov

Rychnovsko - Kam za sportem v okrese:

Volební místnosti jsou i pod policejním drobnohledem

Královéhradecko - Volební „bitva“ právě vrcholí. Z preventivních důvodů se na hladký průběh letošních voleb do Poslanecké sněmovny zaměřila i policie v Královéhradeckém kraji.

Těsné domácí prohry doberských „fialek“

Dobré - Ligové soutěže stolních tenistek pokračovaly dalšími zápasy. Prvoligovým i druholigovým doberským „fialkám“ se v domácím prostředí nedařilo, když své zápasy těsně prohrály. Uspělo jen divizní „déčko“, které remizovalo s Pardubicemi a zdolalo Chrudim.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení