Už za měsíc zasednou středoškoláci do lavic, aby vyplnili testy a napsali písemky společné části maturitní zkoušky. Možná k tomu ale nedojde, protože školy budou prázdné. Dočasný šéf resortu školství Ladislav Němec včera oznámil, že zmrazení 2,5 miliardy korun znamená škrt 600 milionů pro vysoké školy a 1,9 miliardy v regionálním školství. Prakticky to znamená, že průměrný měsíční plat učitelů se sníží o 560 korun a nepedagogických pracovníků o 310 korun.

„To si nenecháme líbit. Nejdříve přišla těšínská jablíčka v podobě příslibu 4,5 miliardy pro školství, a tohle je výsledek. Hned od počátku jsme říkali, že to jsou virtuální čísla, která se do výplaty nijak nepromítnou,“ řekl Deníku šéf školských odborů František Dobšík, který zrovna mířil na schůzku s Ladislavem Němcem. „Jestli to tak dopadne, stávka určitě bude, možná v době maturitních písemek, aby nás začali brát lidé ve vládě vážně,“ dodal odborář.

Rozhořčený je i předseda asociace gymnázií Jiří Kuhn: „Nové ministerské tabulky měly za následek to, že se přidalo hlavně nekvalifikovaným učitelům. Pokud se teď všem sebere šest stovek, tak na to doplatí lidé s nejvyšší kvalifikací, kterým se nepřidalo nic.“

Ředitel ZŠ Horáčkova a Roosweltova v Olomouci Petr Horák je k systému řízení a financování školství už apatický. „Jsme na podobné zacházení zvyklí, peníze mám stejně akorát na platy podle tarifů, na odměny nejlepším kantorům mi nezbývají prostředky,“ říká s notnou dávkou skepse a dodává: „Spoléhají na to, že učitelé se bouřit neumějí a asi ani nechtějí.“ Petr Horák si myslí, že kdyby se nerozházely prostředky z EU, dvě miliardy na mzdy učitelů by se určitě našly.

Dočasný šéf resortu a bývalý ředitel střední školy Ladislav Němec s vývojem také není spokojený: „Ministerstvo muselo nařízení vlády provést. Je to věc, kvůli které Josef Dobeš složil svoji funkci, a já se s jeho krokem plně ztotožňuji. Rozhodně nechci být ten, kdo se podepíše pod snížení platů ve školství. Čekám pouze do nástupu nového ministra.“

Udělá prý vše pro to, aby vynucené úspory měly na pracovníky ve školství co nejmenší dopad, chce se kvůli tomu sejít i s rozpočtáři krajských úřadů. Průměrný plat učitelů včetně vedoucích pracovníků byl loni 25 150 korun, hospodářky, kuchařky a školníci berou 14 000 korun.

„Sáhnout na platy učitelů je pro VV naprosto nepřijatelné, nehledě na to, že peníze na vyšší mzdy už z ministerstva odešly do krajů,“ uvedl v rozhovoru pro Deník předseda VV Radek John.

Véčkaři rozhodují o odchodu z vlády

Dnes mají véčkaři rozhodnout, zda nominují Dobešova nástupce, nebo vystoupí z vlády. Uvažují o tom i kvůli razantnímu snížení prostředků ve školství. Třeba jim pomohou slova Evy Z., učitelky humanitních předmětů na Střední průmyslové škole textilní v Liberci: „Každá vláda si dává do programu jako jednu ze svých hlavních priorit školství. Jenže během volebního období se ocitne školství až někde na okraji jejích zájmů. Všechna chystaná opatření povedou ke snižování úrovně vzdělání. Kantoři už nebudou mít žádnou motivaci.“