VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Školy žádají o stomilionovou investici do vzdělání

Královéhradecko - Dvůr Králové a Bílá Třemešná touží po výrazných renovacích škol. Budovy dvou základek v druhém největším městě okresu a v sousední vesnici mají spolykat dohromady více než 128 milionů korun.

10.4.2017
SDÍLEJ:

Základní škola Schulzovy sady, Dvůr KrálovéFoto: Archiv

Ty ceny působí astronomicky. V Bílé Třemešné se rozhodli už v loňském roce, že opraví budovu místní základní školy, po opravách nyní zatoužil i sousední Dvůr Králové. Pokud radnice uspějí s žádostí o dotace, proinvestují více než 120 milionů korun.

Ve Dvoře Králové chtějí opravit Základní školu Schulzovy sady. „Stavební úpravy mají přispět k pohodlí žáků. Jejich součástí je vybudování bezbariérového vchodu a výtahu.

Projekt má přinést také nové poradenské pracoviště, odborné učebny a moderní vybavení, ale i úpravy venkovního prostranství," sdělila Miroslava Kameníková, mluvčí královédvorské radnice.

Dvůr chce začít stavět už letos

Předpokládané náklady se šplhají k částce 73,2 milionu korun. Devadesát procent finančních prostředků má zajistit právě dotace, o niž Dvůr Králové v minulých dnech požádal.

„Jde o největší základní školu ve městě s největším počtem žáků. Stále však nemá bezbariérový přístup. Po jeho vybudování bude škola, která je využívána i k mimoškolním aktivitám dětí a mládeže, lépe dostupná. Díky novým odborným učebnám se také zvýší kvalita výuky cizích jazyků nebo přírodních věd," uvedla místostarostka města Alexandra Jiřičková.

Ve Dvoře Králové počítají s tím, že pokud dotaci obdrží, začnou stavební práce už v nadcházejícím roce.

Také venkovská škola má projít proměnou

O dotaci na přestavbu základní školy usilují i v Bílé Třemešné.„Do stávajících prostor se už škola nevejde. Zoufale chybí třeba odborné učebny," řekl starosta Bílé Třemešné Štěpán Čeněk.

Škola v Bílé Třemešné byla postavena zhruba před 80 lety. Posledními většími stavebními úpravami prošla v roce 1972. V současné době její kapacita nestačí.

„Máme jedinou odbornou učebnu pro chemii, fyziku a přírodopis. Ale tak velké množství pomůcek se sem už nemůže vejít. Jsou zde elektrikářské věci, vycpaniny a okolo toho se dělají chemické pokusy," vyjádřil se před časem ředitel ZŠ Bílá Třemešná Emil Kudrnovský. „Po vybudování odborných učeben bude mít Bílá Třemešná plnohodnotnou školu 21. století," dodal.

Starosta Štěpán Čeněk vyčíslil potřebné úpravy asi na 55 milionů korun.

Do školních lavic v Bílé Třemešné přitom usedají žáci dojíždějící z řady okolních vesnic - z Dolní Brusnice, Třebihošti a Zábřezí, proto by měl s přestavbou a úpravami pomoci dotační příspěvek.

I školní budovy chtějí vstoupit do 21. století
* Základní škola Schulzovy sady ve Dvoře Králové nad Labem získá výtah, bezbariérový přístup, nové odborné učebny a poradenské pracoviště, úpravy čekají i bezprostřední okolí školy
- Předpokládané náklady:73,2 milionu korun

* Základní škola v Bílé Třemešné potřebuje zejména odborné učebny
- Předpokládané náklady: 55 milionů korun

Autor: Jaroslav Pich

10.4.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sobotka - Náchod B
10

Krajský fotbal: Smutné jubileum. Smiřice zůstaly podesáté bez bodu

Počítání volebních hlasů.

Volby 2017: Kompletní výsledky z Rychnovska

Krajský přebor: Červený Kostelec přemohl lídra. Kanonáda Jaroměře

Královéhradecko - Fotbalový krajský přebor na Královéhradecku pokračoval jedenáctým kolem.

V Rychnově chystají „Večer plný krásy a splněných přání“

Rychnov nad Kněžnou - V Pelclově divadle v Rychnově nad Kněžnou se v pondělí 23. října od 17.30 hodin uskuteční Večer plný krásy a splněných přání, který připravila přední česká kosmetička Vlasta Libotovská.

Centru vývoje a testování leteckých motorů už nestojí nic v cestě

Hradec Králové - Když na začátku srpna dalo po prohlídce kbelské zkušebny leteckých motorů vedení Hradce Králové zelenou projektu Evropského centra vývoje, výzkumu a výroby moderních turbovrtulových leteckých motorů na hradeckém letišti, čekali investoři ještě na posouzení krajského úřadu.

Nepoctiví stánkaři jsou i podél cyklostezek

Hradec Králové - Nepoctiví obchodníci číhají i na cyklisty na cyklostezkách, zjistila v létě Česká obchodní inspekce. Při 18 kontrolách stánkařů podél nejoblíbenějších tras, zjistila, že polovina z nich porušila předpisy, tedy že zákazníky šidila.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení