Zvláště pak na těch školách, které byly vybrány jako spádové pro skládání státních maturit. Jednou z nich je průmyslovka v Rychnově.

„Jsme spádovou školou pro Rychnov nad Kněžnou a Kostelec nad Orlicí, takže v současnosti vedeme doslova papírovou válku," uvedla ředitelka Dana Havranová s tím, že ke všem těmto zkouškám má dohromady dorazit více než sedmdesát maturantů.

Přestože většina písemných prací se opravuje centrálně hodnotiteli Cermatu, klade zajištění zkoušek na tamní pedagogický sbor nemalé nároky.

Suplování se stejně nevyhnou

„Na zadávání nebo opravování maturit se podílí asi dvacet našich pedagogů. Snažili jsme se vybírat ty, kteří v těchto dnech nemají tolik výuky, ale přesto se suplování nevyhneme," dodala ředitelka, která se své funkce ujala právě až se začátkem tohoto školního roku. Ten byl vůbec poprvé zahajován pro maturitní i učební obory dohromady.

Se stejným úkolem jako rychnovská průmyslovka se v těchto dnech potýká také Podorlické vzdělávací centrum v Dobrušce. „Opravné a náhradní maturitní zkoušky zajišťujeme pro školy z Dobrušky, Nového města nad Metují nebo třeba Velkého Poříčí. To se týká asi devadesátky studentů," potvrdil ředitel Vladimír Voborník s tím, že i pro tuto školu je zkoordinování maturit se zajištěním běžné výuky docela náročné.

Studenty raději pošlou do kina

„Ve středu se bude psát čeština, která se týká asi největšího počtu maturantů. Kvůli zajištění potřebných prostorů půjde část studentů do kina," řekl dále ředitel s tím, že do normálu by se vše mělo vracet již od čtvrtka.

Začátek školy však není v Podorlickém vzdělávacím centru náročný jen z organizačního hlediska. Škole se totiž po delším úsilí podařilo uspět se žádostí o dotace na energetické úspory.

Práce ale byly zahájeny až v srpnu, takže se budou částečně krýt s výukou. Z větší části se ale budou naštěstí odehrávat vně obou rekonstruovaných budov, protože na výměnu oken a úpravy interiérů již došlo. Ke zvelebení prostředí tu přispěli i učitelé, protože každý si svou učebnu či kabinet vymaloval sám.

Plné ruce práce však mají i tam, kde si zajišťují pouze školní část maturity. „Během středy a čtvrtka se v Potštejně uskuteční adaptační kurz pro první ročníky. Přestože přes léto se ve škole hodně udělalo, ještě zbývá provést rekonstrukci sportovní haly v Jungmannově ulici," řekl Václav Pavelka, ředitel obchodní akademie v Kostelci nad Orlicí, která je prý po letní přestavbě jedinou bezbariérovou střední odbornou školou v regionu.