Jak se ale zdá, blýská se na železnici i na lepší časy. Pomalu se kupříkladu dokončuje přestavba náchodského vlakového nádraží. Ve zcela nové podobě má být někdy uprostřed léta.

Další „chuťovkou", kterou železnice hodlá spustit již tento víkend, jsou takzvané sezonní vlaky.

Od soboty 30. dubna bude třeba možné využívat přímého vlakového spojení z Trutnova do Jelenie Góry a Lubawky. Dopravu bude navíc zajišťovat moderní vlaková souprava.

„Cestující budou ve vlaku odbaveni vždy dvakrát. Jednou na českém území za české koruny nebo za polské zloté a podruhé na polském území, kde je možné platit jen zlotými," říká náměstek hejtmana Karel Janeček, který je odpovědný za oblast dopravy.

Karel Janeček dále pokračuje: „Zvláštností je, že jízdenka zakoupená na státní hranici platí až do první stanice za hranicí v druhém státě. V praxi tedy cestující, který si zakoupí jízdenku z Trutnova do Královce na státní hranici, pojede na tuto jízdenku až do polské Lubawky."

Z trutnovského hlavního nádraží budou vlaky v letošní sezoně odjíždět vždy o víkendem a dalších stanovených dnech v 9.29, 14.24 a 19.09. Z polské Jelenie Góry v 6.57, 11.55 a 16.23. V moderně upravených vlacích společnosti GW Train Regio bude možné přepravovat také jízdní kola.

„Zdá se mi to docela zajímavé, možná se s kolegy v práci domluvíme a svezeme se takhle i s koly vlakem do Polska a zpátky už pojedeme po vlastní ose. Poznáme tak zase jiný kus světa," usoudila slečna Kateřina V. z Nového Města nad Metují, když jsme se jí na tento způsob přepravy ptali.

NABÍDKA I PRO RODINY

Železnice přináší i možnost koupě zvýhodněné jízdenky „Celodenní region Královéhradecký + Polsko" za necelých tři sta korun za jednoho cestujícího. Skupinový víkendový region lístek Královéhradecký + Polsko pak vyjde na tři sta šedesát korun a platí o víkendech a českých státních svátcích pro dva dospělé a tři děti. Tyto jízdenky jsou jednodenní a platí také v Dolnoslezském vojvodství.

„Super bomba, to rozhodně vyzkoušíme, děti mají cesty vláčkem rády," rozplýval se mladý tatínek Pavel S., kterého jsme oslovili ve Starém Městě nad Metují právě ve chvíli, kdy vyrážel se dvěma potomky Aleškem a Deniskou na dětské hřiště.

NOVINKA SEZONY

Novinkou letošního roku je pak i denní jízdenka pro libovolný počet jízd, a to „Královec+" v ceně sto dvacet korun. Ten bude možné uplatnit na úseku Svoboda nad Úpou Trutnov -Krá-lovec Lubawka -Kamienna Góra Jelenia Góra ve vlacích GW Train Regio a Koleje Dolnośląskie. Děti a dů-chodce bude vyjde na pouhých šedesát korun, přičemž toto jízdné budou údajně prodávat cestujícím pouze průvodčí ve vlaku, nikoliv na nádražích.

Vlaky pojedou třikrát denně, a to o sobotách, nedělích a 2., 3., 26. a 27. 5. a 15. 8.

Poslední vlaky vyjedou 4. září.