VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Šestý leden: Kristus nechť příbytek požehná

Šestý leden byl od třetího století znám jako svátek „zjevení Páně" čili „epifania". Jde o první zjevení Páně v podobě hvězdy, která do Jeruzaléma přivedla mudrce od východu.

6.1.2014
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Jiří Kosík

Pojmenování dne po třech králích nevyrůstá z biblické zvěsti, ale z lidové tradice: v druhé kapitole Matoušova evangelia se mluví o „magoi" – mudrcích, hledajících narozeného krále Židů. Nikde se nedočteme o jejich počtu, který ve starokřesťanské praxi kolísal mezi dvěma a dvanácti.

Existuje zajímavá literatura, zdůvodňující, proč řada z mudrců, kteří se na cestu do Jeruzaléma vypravili, nedorazila. Na počtu tří se nakonec ustálily všechny tradice proto,že evangelium mluví o třech darech, které magoi přinesli: zlato, kadidlo a myrhu.

K záměně mudrců za krále začalo docházet v polovině XII. století. Jména králů Caspar - Melichar - Baltazar vysvětluje starší, zřejmě novoroční zvyk psát iniciály C+M+B nad dveře domu. Jde o zkratku přání Christus Mansionem Benedicat (Kristus nechť příbytek požehná). Původní spojení s počátkem roku potvrzuje jak letopočet, psaný za iniciály, tak fakt, že do přijetí juliánského kalendáře nový rok začínal 5 – 6 ledna.

Zdá se, že iniciály měly dům chránit před démony. Úlomky svěcené křídy, kterou se iniciály psaly, byly žádaným čarodějným artiklem, jehož pár zrníček, přidaných do ranního kysela zajišťovalo, že jedlík se bude držet doma tak dlouho, dokud budou ona tři písmena čitelná.

Vedle manželek, snažících se udržet manžely doma, měli o „tříkrálouskej plavajz" zájem i chlapci, mající zálusk na určitou dívku. Stačilo jí křídou na spodní stranu prken v posteli napsat své iniciálky a dívka byla zcela bezmocná. Odtud úsloví: „pustila ho s tříkrálouvským plavajzem do seknice" o matce, nabízející svou dceru určitému nápadníkovi. Obecně se věřilo, že omytí sněhem před cestou na tříkrálovskou mši zajišťuje čistou a bělostnou pleť, po níž toužily vesnické dívky.   Aleš Jaluška

Autor: Redakce

6.1.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Muzeum východních Čech v Hradci Králové.

Muzeum je stále bez ředitele

Jičín - Opočno
14

Opočenští Baroni v Jičíně osmkrát inkasovali

„Rodina má obrovskou hodnotu,“ říká lídryně Realistů

Královéhradecko /ROZHOVOR/ - Daniela Lusková je lídryní královéhradecké kandidátky Realistů. Strany, jejíž volební potenciál překračuje šestiprocentní hranici.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Kostelec ztratil body u nováčka

Rychnovsko - Krajský přebor ve fotbale: Rychnov se vrátil z Jičína s prázdnou.

Začínají kurzy pletení z pedigu

Týniště nad Orlicí - V Domě dětí a mládeže v Týništi nad Orlicí zahajují v úterý od 17.30 hodin pravidelné workshopy pletení z pedigu - večery s přírodními proutky, se kterými se naučí čarovat všichni, kteří mají chuť.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení