VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Krejčovství skončilo. Zanedlouho se domek poroučel k zemi

Historie opočenských živností - 27. díl - V minulém díle jsme s opočenskou letopiseckou komisí došli na konec Zámecké ulice a dostali jsme se tak na Trčkovo náměstí.Nyní můžeme zahnout doleva podél řady domů, zamířit po mlatové cestě směrem k zámku, nebo jít takříkajíc rovnou za nosem. Letopisecká komise zvolila možnost poslední, po několika krocích se tak ocitáme před domem čp. 4.

6.10.2013
SDÍLEJ:

Starý domek čp. 4 byl zbořen, na jeho místě byla v roce 1864 postavena obecná škola. Později byla rozšířena, snímek po přístavbě přineseme příště. Zajímavé je, že podle kroniky platil většinu nákladů kníže, podle obrázku obec. Tisková chyba? Nebo zárodek Foto: Letopisecká komise Opočno

Dům působí příjemně, přestože by mohl být pěkně „nafoukaný". Bylo v něm totiž vzděláváno už několik generací dětí – od šedesátých let devatenáctého století je zde škola. A je tu stále; a snad všichni, kdo jí prošli, o ní mluvili jako o „čtyřce".


Živnost vzala za své


Co bylo ve čtyřce původně? Především kdysi vypadala úplně jinak, Nejen vzhledem, ale i umístěním. Podle starých map se jednalo o malý domek stojící kolmo k cestě. Dnešní dům hledí na cestu průčelím a také velikost se změnila.


O tom, kdo žil v původním domku, máme zprávu z kronik. Podle nich zde roku 1803 vypukl požár, který začal v čp. 7 a rychle se rozšířil. Zachvátil i dům čp. 4 Josefa Bittnera, krejčího. A tak máme potvrzenou jedinou živnost, a to krejčovskou. Další zprávy o domě se objevují o několik desítek let později.


Majitelem byl tehdy Josef Weniger, jeho profese jmenována není: „V roce 1863 bylo usneseno, aby nová školní budova na Opočně byla vystavena. K tomu cíli koupen byl domek č. 4, Josefu Wenigerovi patřící, za 2.200 zl. a rozbořen. Základní kámen k nové školní budově na tomto pozemku položen a posvěcen byl dne 15. června 1864," tolik zápis v opočenské kronice.


Podle ní byla dokončená budova slavnostně vysvěcena 30. dubna 1865, stavbu z velké části zaplatil kníže Josef z Colloredo – Mannsfeldu. Obecná škola sloužila nejen pro výuku, ale podle matrik zde byly také byty pro rodiny ředitele a dvou učitelů. Roku 1889 byla budova rozšířena přístavbou a získala dnešní podobu.


Nyní bychom mohli přejít do století 20. Ale místo toho se dostáváme ke změně, kterou náš seriál přináší a o níž jsme rozhodli na základě mnoha příznivých ohlasů nejen z Opočna.


Dvacáté století budeme tvořit spolu s vámi.


Pokud máte na dům nebo lidi, kteří v něm žili či působili, nějaké vzpomínky, podělte se o ně s ostatními. Můžeme je zakomponovat do našeho vyprávění, popř. zveřejnit samostatně. Buď anonymně, nebo s uvedením jména, budeme respektovat přání pisatele. Vaše vzpomínky čekáme do středy 10. října elektronicky nebo poštou.
Adresy:
silvie.sprynarova@denik.cz anebo  poštou či osobně na podatelnu opočenského městského úřadu, Kupkovo náměstí 247, Opočno 517 73.

Autor: Redakce

6.10.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Bára Štěpánová.

V Rychnově chystají „Večer plný krásy a splněných přání“

Evropské centrum na testování leteckých motorů má pravděpodobně na hradeckém letišti vzniknout na sklonku letošního roku. Přestože se jedná o unikátní projekt mimo jiné pod patronátem ČVUT,  u zástupců místních samospráv jeho vybudování vyvolává otazníky,

Centru vývoje a testování leteckých motorů už nestojí nic v cestě

Nepoctiví stánkaři jsou i podél cyklostezek

Hradec Králové - Nepoctiví obchodníci číhají i na cyklisty na cyklostezkách, zjistila v létě Česká obchodní inspekce. Při 18 kontrolách stánkařů podél nejoblíbenějších tras, zjistila, že polovina z nich porušila předpisy, tedy že zákazníky šidila.

Nová lanovka v Černém Dole už má sedačky, vyhlíží zimní sezonu

Královéhradecko, Černý Důl - Na sjezdovce v Černém Dole se rozjela nová čtyřsedačková lanovka. Je největší letošní investicí SkiResortu Černá hora - Pec, do něhož areál patří. Zatím jen ve zkušebním provozu, bez cestujících.

OBRAZEM: Právě jsme se narodili

Rychnovsko - Vážení rodiče, díky vstřícnosti rychnovské porodnice vám přinášíme fotky nejmladších Rychnováků. Každý týden náš fotograf fotí nově narozená miminka.

Šachisté vstoupili do nové sezony

Rychnovsko - Úvodním kolem odstartovala Krajská soutěž – skupina východ šachových družstev.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení