Sečení kosou ale navzdory mínění mnoha lidí nikoliv. „Kosy samozřejmě stále prodáváme. Pokud ne, ani bychom je nebrali na sklad. V nabídce teď máme výrobky z tuzemska, ale také z Rakouska nebo Slovinska," potvrdila Jana Benáková z železářství v Častolovicích.

Podle jejího odhadu se tradičního náčiní prodá přinejmenším deset kusů měsíčně, spíše ale ještě více.
Kosa má totiž oproti moderní technice své nesporné výhody. „Křovinořez je hodně hlučný. Člověk sice může použít ochranná sluchátka, ale stejně obtěžuje široké okolí. Kosa je tichá a navíc při práci s ní nedýcháte zplodiny vzniklé při spalování," uvedl Karel Polák, který při práci na zahradě používá oba zmíněné druhy nářadí.

Další výhodou kosy může být nižší pořizovací cena a minimální provozní náklady. „Kosu prodáváme od dvou do pěti set korun. K němu je ještě nutné dokoupit prstenec, který stojí padesát korun, a kosiště za 140 korun," vypočetla  prodavačka ze železářství s tím, že zákazník by neměl zapomenout ani na brousek.
Jakmile se bude v běžné dovednosti našich dědů cítit dostatečně silný, může vyrazit na tradiční klání do Nebeské Rybné nedaleko Rokytnice v Orlických horách.

„Letos se koná čtvrtý ročník Orlického sekáče. Při jeho vzniku jsem se inspiroval podobnými soutěžemi, které se konají v různých koutech republiky. Na první ročník přijelo asi dvacet sekáčů, ale mnozí měli kosy v autech a musel jsem je k účastni přemlouvat," zavzpomínal Josef Jehlička, pořadatel Orlického sekáče, a dodal, že zájem rok od roku stoupá. Vloni se již do vymezených čtverců pustilo 42 závodníků.

Přesto by se ale dnes mnozí zdráhali pustit s tradičním nářadím do práce. „Kosu doma máme, ale já jsem s ní nikdy nesekal, protože mne to nikdo neučil. S křovinořezem si naprosto vystačím, takže jí ani nepotřebuji," tvrdí pětadvacetiletý Milan z Rychnovska. Připouští ale, že na soutěž v této dovednosti by se zajel podívat.

Mohou mít motor

I pro něho ale mají pořadatelé Orlického sekáče nabídku: „Pokud by o to byl zájem, chceme dát letos prostor i k měření sil s motorovou kosou. Budeme rádi, když této výzvy někdo využije," podělil se o novinku Josef Jehlička.

Stejně jako většina příchozích bude ale i on doufat v patřičně velkou účast klasických sekáčů. Zájemce ubezpečuje, že přihlásit se je možné i v samotný den „D". Prezentace účastníků bude v sobotu od půl osmé do půl deváté ráno. Je ale i dost takových, kteří již svou účast potvrdili s předstihem. O tom, že sečení trávy kosou není jen mužskou záležitostí, přesvědčilo loni hned 13 dam.

Navzdory dešti

Jako u všech venkovních akcí bude ale hodně záležet na počasí. Pořadatel však ujišťuje, že akce se bude konat za všech okolností. „Soutěž není na kdy přesunout. Při pozdějším termínu by už navíc byla tráva příliš vysoká. Musíme to proto risknout," uzavřel Josef Jehlička.

Přihlížející se mohou těšit na pestrý doprovodný program. Ani letos nebude chybět ukázka koňských dovednosti v podání slezského norika. Vystoupí zde také jezdkyně z rokytnického klubu Wiyrhanea. Soutěž v siláckých disciplínách si připravil Clan orlických horalů. O atmosféru se postará živá hudba.

Podmínky soutěže

Soutěž se koná tuto sobotu 1. 6.

Přihlásit se je možné i v den soutěže.

Prezentace účastníků bude probíhat od 7.30 do 8.30.

Místem konání je louka na Nebeské Rybné, vpravo od silnice z Rokytnice na Souvlastní.

Pořadatelé nekladou věková omezení. Účast nezletilých je tak na uvážení rodičů. Vloni bylo nejmladšímu soutěžícímu 14 let, nejstaršímu 87.

Úkolem mužských účastníků je posekat v patřičné kvalitě přidělený čtverec o rozměrech deset krát deset metrů. Ženy mají výměru poloviční.

Základní část určí pět finalistů.