Druhá fáze rekonstrukce památkově chráněného schodiště Bono publico začala. Průchod je od pondělí zavřený.

Lidé si schodištěm zkrátí cestu z Velkého náměstí ke křižovatce Fortna zase až v zimě, kdy se stavební práce kvůli počasí přeruší. Zatím mohou pěší využít nedaleké schodiště se zpívajícími stromy u bývalého pivovaru nebo Gočárovo schodiště, kterým projdou ke zdravotnické škole.

Pryč s vlhkostí

První část oprav, která vyšla na více než dva miliony korun, začala loni v létě. Gró prací spočívalo ve zbavení zdiva vlhkosti díky nanášení odsolovací omítky. „Do zdiva se také zabudovala takzvaná elektroosmóza, speciální technologie proti vzlínání vody z podloží,“ pprozradil Jan Falta a dodal, že kvůli častým úpravám schodiště v průběhu staletí nebylo možné stavbu jednoduše podřezat a izolovat. Nová technologie by měla být v boji s vlhkostí účinnější a hlavně trvanlivější.

Boj proti vandalům

Další opravy spolknou asi 20 milionů korun. Bono publico se dočká kompletní výměny schodů, dlažby i oken v tamburech. Kromě dalších zásahů schodiště rozzáří více světel a chystá se i ozvučení. Důležitou novinkou bude kamerový systém, který si posvítí na vandaly. Stavební práce by měly vyvrcholit ve druhém čtvrtletí příštího roku.

Druhá etapa opravy Bona publica měla původně začít už na jaře. „Proces získání stavebního povolení byl ale poměrně komplikovaný, stavební řízení mělo čtyři desítky účastníků,“ vysvětlil důvod průtahů Vlastimil Ondráček z technických služeb.