Zdrcující zprávu potvrdil včera dopoledne mluvčí záchranářů Radek Zeman. Adolf Klepš patřil k uznávaným členům Horské služby, k níž nastoupil už v roce 1991. Od roku 2001 řídil krkonošskou oblast v pozici náčelníka.

„Byl pro všechny členy a příznivce nejen skvělým náčelníkem, obětavým a vynikajícím záchranářem a naprostým profesionálem. Byl především opravdovým kamarádem, na kterého se všichni mohli spolehnout jak během náročných záchranářských zásahů, tak i v osobním životě. Miloval celým srdcem svoji práci a vždy neváhal nasadit vše, když šlo o pomoc jiným,“ uvedl Radek Zeman.

Adolf Klepš o život bojoval od 30. září, kdy musel být letecky transportován do Fakultní nemocnice Hradec Králové po výstupu na Sněžku s politickou stranou TOP 09. Za ni měl ze 13. místa kandidovat do Poslanecké sněmovny. Klepš během výstupu pocítil srdeční slabost a zkolaboval.

Bývalý ministr zdravotnictví Leoš Heger ho zhruba čtvrt hodiny resuscitoval, obnovování životních funkcí se poté ujali letečtí záchranáři. Uznávaný horský náčelník od konce září ležel v hradecké nemocnici v umělém spánku.

Smutná zpráva o smrti rodáka z krkonošského Vrchlabí a jednoho z nejuznávanějších záchranářů okamžitě vyvolala řadu soustrastných reakcí od kolegů i od veřejnosti.

„Krkonoše Adolfovi vděčí za mnohé, stejně jako mu spousta zachráněných vděčí za svůj život a zdraví. Společně se nám podařilo zvednout spolupráci mezi krkonošskou Horskou službou a Správou Krkonošského národního parku na dosud nebývalou úroveň,“ řekl ředitel Správy KRNAP Jan Hřebačka.

Krkonoším, bude moc chybět

„Šlo o skutečného kolegu a pro mě také osobního přítele. Zpráva o jeho smrti mě opravdu zasáhla. Je mi to moc líto. Adolf bude v Krkonoších moc chybět,“ dodal Jan Hřebačka.

„Náčelníku, dávej tam shůry na ty naše horaly i pocestný pozor. Upřímnou soustrast rodině,“ vzkázala zase přes sociální síť Krkonošského deníku Vlaďka Mazurová.

Klepš v 80. letech působil jako administrativní pracovník v Okresní správě spojů. V Horské službě začínal jako terénní záchranář. Od roku 2001 povýšil na náčelníka oblasti Krkonoše.

„Měl zodpovědnost za provoz a řízení oblasti Horské služby, za 200 záchranářů. Mezi úspěchy řadil projekty k prohloubení spolupráce se složkami Integrovaného záchranného systému formou společného výcviku,,“ upřesnil Radek Zeman, mluvčí záchranářů.

Věnoval se předpisům i vzdělávání

V roce 2007 se stal předsedou Rady Horské služby, kde měl odpovědnost za celou dobrovolnou členskou základnu. „Zavedl jednotný způsob řízení a vzdělávání a také dosáhl sjednocení předpisů a nařízení pro obě složky HS. V roce 2010 se stal zástupcem ředitele a roku 2014 byl jmenován členem správní rady,“ dodal Radek Zeman.

Klepš rovněž připravoval projekty příhraniční spolupráce s polskými záchrannými službami a projekty norem pro značení lyžařských tratí a turistické značení. Působil také jako zastupitel Špindlerova Mlýna, byl i členem Rady Krkonošského národního parku.